Zmiany w organizmie zachodzące w czasie połogu

Zmiany w organizmie zachodzące w czasie połogu

Autorem artykułu jest N.D.
Każda kobieta po urodzeniu dziecka przechodzi okres połogu, w którym ciało wraca do anatomii i fizjologii sprzed ciąży. Ten etap trwa do 6 tygodni i wiąże się z występowaniem różnych dolegliwości, które są przykre, ale z czasem ustępują. Warto wówczas korzystać z pomocy najbliższych osób.


Bóle brzucha – macica przed porodem waży 1,5 kg, w czasie połogu dochodzi do tzw. zwijania się jej mięśnia, dzięki czemu osiąga ona wagę 50 gramów. Ból, który się wówczas odczuwa jest podobny, ale większy od miesiączkowego. Może być bardzo nieprzyjemny, ale świadczy o prawidłowo przebiegających zmianach w ciele kobiety. Najbardziej przykry jest w ciągu pierwszych dni po porodzie, dlatego można stosować łagodne środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, ale jeśli karmisz piersią skonsultuj to ze swoim lekarzem.

Krwawienie – macica nie tylko się skurcza, ale także oczyszcza wydalając przekrwioną warstwę tkanek. Stąd przez pierwszy tydzień zauważa się występowanie odchodów poporodowych w postaci krwistej wydzieliny zawierającej skrzepy. Następnie jej kolor zmienia się na różowy i brązowy. W ciągu kilkunastu dni po porodzie wydzielina staje się śluzowa, a w 5.–6. tygodniu zanika zupełnie. Karmienie piersią przyspiesza ten proces. Nie powinno się w czasie połogu używać tamponów, zaleca się jedynie podpaski i dbanie o higienę krocza, które powinno obejmować częste podmywanie ciepłą wodą lub szarym mydłem. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, jak zwiększające się krwawienie lub nagłe jego ustanie, wydzielina nieprzyjemnie pachnie, masz gorączkę i czujesz się rozbita, zgłoś się do lekarza.

Rana krocza – rana po naciętym kroczu lub rozerwanych tkankach potrzebuje czasu, aby się zagoić, najczęściej trwa to około 10 dni. Ból może sprawiać dyskomfort, a zszyte tkanki utrudniają normalne funkcjonowanie, dlatego dobrze na ten czas zmienić sposób wstawania, zaczynając od klęku podpartego na łóżku, zestawia się nogi na podłogę i prostuje plecy. Należy unikać długiego stania i siedzenia bez zmiany pozycji, na spuchnięte krocze można stosować zimne okłady, a także często wietrzyć okolice rany. Po każdej wizycie w toalecie należy się podmyć letnią wodą, a miejsce to osuszyć najlepiej jednorazowym ręcznikiem. W przypadku dużego bólu można stosować delikatne środki przeciwbólowe, skonsultuj ich stosowanie jednak z lekarzem. Umów się na wizytę także wówczas, gdy pojawi się tępy, narastający ból w jednym miejscu – oznaczać to może tworzenie się krwiaka.

Zaparcia – przez pierwsze trzy doby po porodzie możesz nie odczuwać potrzeby oddawania stolca, zwłaszcza jeśli w miałaś wykonywaną przed rozwiązaniem lewatywę bądź pojawiła się biegunka. Należy jednak wspierać organizm, by naturalnie się wypróżniał wzbogacając dietę po ciąży w błonnik oraz stosując fizyczną aktywność. Nie należy się niepotrzebnie bać, że w czasie czynności fizjologicznych pękną szwy, położne radzą, by wówczas podtrzymywać kroczę podpaską.

Trudności podczas oddawaniu moczu – dolegliwości takie jak ból i szczypanie podczas mikcji spowodowane są naciągnięciem mieśni dna miednicy podczas porodu oraz otarciami w okolicach intymnych. Aby przełamać psychiczny opór przed oddaniem moczu, można polewać w czasie tej czynności okolice krocza wodą lub robić to pod prysznicem. Może pojawić się także wysiłkowe nietrzymanie moczu podczas kichania, kaszlu czy śmiechu, wówczas warto zadbać o ćwiczenie mięśni Kegla.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty