czwartek, 16 lutego 2012

Najlepsze sposoby na ból gardła


ból gardła

Najlepsze sposoby na ból gardła

Autorem artykułu jest Olek Nowak

Jesień i zima to okres bardzo uciążliwy, gdyż przeróżnego rodzaju choroby nękają nas ze zdwojoną siłą. Jest to również czas, gdy wyjątkowo często jesteśmy narażeni na ból gardła.

Jakie są przyczyny powstawania bólu gardła?
Infekcja gardła to najczęstsza przyczyna tej dolegliwości. Powstaje w momencie osłabienia błon śluzowych lub przesuszenia powierzchni gardła. Dzieje się tak ze względu na ciągłe zmiany temperatury otoczenia, w którym przebywamy. Oprócz wirusów, które są najczęstszą przyczyną bólu gardła, mogą wystąpić również infekcje bakteryjne. W tym przypadku lekarz zazwyczaj przepisuje antybiotyki. Czasem ból gardła wywołują choroby i stany zapalne jamy ustnej, jak zapalenie opryszczkowe lub zapalenie dziąseł.

Jak zapobiegać bólowi gardła?
Najważniejszą sprawą w zapobieganiu bólu gardła jest odpowiednia higiena życia. Ważnym czynnikiem będzie nie dopuszczanie do przemęczenia oraz respektowanie stosownych nawyków żywieniowych. Organizm przemęczony jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju infekcje. Warto więc zadbać o to, aby nie narażać się na zbytnie przegrzanie lub wyziębienie oraz stosować odpowiednią dietę. Powstawanie bólu gardła jest ściśle związane z infekcjami, dlatego też warto stronić od przebywania w miejscach zatłoczonych w trakcie natężenia czasu zachorowań.

Jak leczyć ból gardła?
W leczeniu bólu gardła stosuje się przede wszystkim środki przeciwbólowe, jak na przykład różnego typu pastylki do ssania, leki w aerozolu czy syropy. Ponadto dobrym pomysłem będzie używanie specyfików ziołowych, z których do najbardziej skutecznych należą: szałwia, nagietek i rumianek. Zioła w terapii bólu gardła wykorzystuje się przeważnie w formie naparów i płukanek. Specyfiki te redukują ból, jak również likwidują wirusy i drobnoustroje, jakie zainfekowały gardło. Oprócz leków i ziół warto zastosować także domowe sposoby na ból gardła. Bardzo popularne są mieszanki z czosnku czy syropy z cebuli, które charakteryzują się silnymi właściwościami antyseptycznymi.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz