niedziela, 5 lutego 2012

Przechowywanie żywności w lodówce

Autorem artykułu jest e.v.a.

Prawidłowe zapakowanie oraz ułożenie produktów żywnościowych w lodówce, gwarantuje ich większą trwałość oraz pozwala zachować świeżość, aromat i wartość odżywczą.
Przede wszystkim nie można przeładowywać lodówki żywnością, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, a tym samym świeżość przechowywanych produktów. Ilość żywności przechowywanej w lodówce powinna odpowiadać naszemu bieżącemu zapotrzebowaniu.
Jeżeli chcemy zrobić zapasy na dłużej, to powinniśmy wykorzystać do tego celu zamrażarkę.
Biorąc pod uwagę rodzaj przechowywanej żywności oraz fakt, że temperatura w komorze chłodniczej jest zróżnicowana, rozkład produktów w lodówce powinien przedstawiać się następująco:
- gotowe potrawy (zupy, sałatki) oraz sery, wędliny, mleko, śmietana, wędzone ryby, torty i ciasta z kremem – środkowe półki (temperatura ok. 4 - 5 stopni C)
- jogurty, kefiry , otwarte dżemy, przetwory owocowe i warzywne – górne półki (6-8 stopni C)
- produkty nietrwałe: surowe mięso, świeże ryby, owoce morza – najniższa półka (ok. 2 stopni C)
- warzywa i owoce oraz sery dojrzewające - szuflady lodówki (ok. 10 stopni C)
- słoiki z musztardą, chrzanem, sosy, oliwa , kiszonki, jaja, masło (do bieżącej konsumpcji) - boczne półki (temp. ok. 15 stopni C).
Jeśli chodzi o warunki przechowania warzyw, owoców oraz jaj w warunkach chłodniczych, to jest kilka wskazówek, które warto zapamiętać.
Warzywa i owoce przed włożeniem do chłodziarki powinny być uprzednio umyte i wysuszone. W lodówce nie powinny być przechowywane owoce dojrzewające (np. banany), gdyż mogą ciemnieć w warunkach niskiej temperatury. Zielonych warzyw (sałata, ogórki, brokuły) nie można układać w sąsiedztwie owoców, które wytwarzają etylen (tj. pomidory, jabłka, gruszki), gdyż przyczyniają się do żółknięcia wspomnianej sałaty czy ogórków. Owoce i warzywa cechujące się większą trwałością (jabłka, ziemniaki, burki), najlepiej przechowywać w spiżarce.
---
Ewa Świętochowska
Doradca żywieniowy Quality Food
www.qualityfood.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz