Czym właściwie jest choroba Hashimoto?

Czym właściwie jest choroba Hashimoto?

Autorem artykułu jest M.B.
 
Choroba Hashimoto jest stosunkowo rzadkim schorzeniem, na które choruje około dwóch procent całej populacji. Dotyczy ona niedoczynności tarczycy, która jest jednym z jej objawów.

Wielu chorych żyje nawet przez okres kilku lat z tą przypadłością, nie wiedząc nawet, że ją posiada. Najczęstsze objawy to uczucie przygnębienia, złe samopoczucie lub też długotrwałe rozdrażnienie. Zazwyczaj problemy z tarczycą występują wśród osób, które są otyłe lub zbyt szczupłe i nie mogą zmienić swojej wagi pomimo usilnych prób i starań.  

Choroba Hashimoto powoduje również nietolerancję na zimno oraz nieodpowiednie przyswajanie cholesterolu. Złe funkcjonowanie obejmuje cały organizm, przez co chorzy mogą mieć problemy z suchością skóry, zaparciami lub też zbyt długimi miesiączkami w przypadku kobiet. Wystąpienie wyżej wymienionych objawów powinno być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem.
Jedynie na podstawie odpowiednich badań występuje możliwość określenia, czy pacjent rzeczywiście boryka się z tą przypadłością, czy wina za zły stan zdrowia leży po zupełnie innej stronie. Dolegliwości związane z niewłaściwym funkcjonowaniem tarczycy są niezwykle trudne do wyleczenia. Jeżeli chodzi o chorobę Hashimoto, to niestety, ale pacjent musi zmagać się z nią do końca życia.
Niektórzy specjaliści przepisują terapię dopiero w sytuacji, gdy oznaki choroby stają się niezwykle uciążliwe dla pacjenta. Jednak tak, jak w każdej chorobie, ważna jest świadomość jej posiadania oraz obserwowanie organizmu i wykrywanie wszelkich zmian. Tarczyca jest organem odpowiedzialnym za produkcję hormonów, dlatego też jeżeli dochodzi do pewnych nieprawidłowości w jej zakresie, nasz organizm może zacząć nieprawidłowo funkcjonować.

Choroba Hashimoto jest przewlekłym zapaleniem gruczołu tarczycowego, jednak jeżeli chodzi o jej przyczyny, to trudno jest je określić. Wiedza medyków z tego zakresu jest nadal niezwykle uboga. Co najdziwniejsze, pomimo iż sama przypadłość dotyczy narządu, jakim jest tarczyca, osoby, które posiadają problemy z reumatyzmem, a także cukrzycę lub podwyższony poziom cholesterolu, mogą znaleźć się w grupie osób, u których zostanie stwierdzona właśnie ta choroba.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty