piątek, 24 lutego 2012

Wpływ witaminy B12 na zdrowie człowieka

Wpływ witaminy B12 na zdrowie człowieka

Autorem artykułu jest Magdalena Kowalczyk

W dzisiejszych czasach, w związku z wieloma czynnikami takimi, jak życie w stresie, nieprawidłowa dieta czy narażanie organizmu na przeciążenia, konieczne jest dodatkowe suplementowanie wielu substancji witaminowych. Jest to związane z tym, że witaminy nie są produkowane przez ludzkie komórki.
witamina b12Jednocześnie są one niezbędne dla prawidłowego metabolizmu. W przypadku ich niedoborów dochodzi do bardzo groźnych dla zdrowia zaburzeń. Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, należy stosować dobrze zbilansowaną dietę, a w przypadku jej braku, stosować suplementy brakujących witamin. Jedną z substancji, którą zaleca się przyjmować w formie suplementów diety, jest również witamina B12.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że witamina ta w znaczący sposób wpływa na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu – jest odpowiedzialna między innymi za syntezę aminokwasów czy też zapobiega występowaniu niedokrwistości. Jeszcze do niedawna za główny powód występowania anemii uważano niedobory żelaza – okazuje się jednak, że problem jest bardziej złożony, zaś niedobór witaminy B12 może powodować nie tylko problemy z anemią, ale również szereg innych, groźnych dla zdrowia i życia człowieka dolegliwości.
Witamina B12 w przypadku większości osób przyjmowana jest wraz ze spożywanymi posiłkami – występuje bowiem głównie w mięsie, podrobach, rybach, ale również jajkach czy mleku i produktach pochodzenia mlecznego. Bywa jednak, że związku z dietą – na przykład wegańską – czy po prostu nieprawidłowym odżywianiem, dostarczanie tej witaminy do organizmu znacząco spada. Wówczas niezbędne jest jej podawanie w formie tabletek.
 Dodatkowej suplementacji powinny poddawać się również osoby po 50. roku życia, bowiem wówczas w organizmie spada umiejętność przyswajania witaminy B12. W przypadku niedoboru tego składnika w organizmie lekarz może zalecić dodatkowe iniekcje witaminowe, aby szybko i skutecznie podnieść poziom witaminy B12 w organizmie.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz