niedziela, 12 lutego 2012

Grzybicze zakażenie dróg moczowych

Grzybicze zakażenie dróg moczowych

Ostre zakażenie dróg moczowych to przypadłość przykra, której pierwszym objawem jest zwykle kłucie i pieczenie podczas oddawania moczu.

Coraz częściej odczuwane silne, bolesne parcie na pęcherz wymusza wizytę w toalecie. W kilka godzin może dojść do takiego nasilenia objawów, że ból trudno wytrzymać. Przewlekłe zakażenie dróg moczowych podobnie jak grzybica paznokci, która zwykle na początku nie powoduje żadnych dolegliwości, długo może pozostać nieleczona. Raz w roku warto więc kontrolnie robić badania moczu.
Gdzie leży przyczyna?
W rozwoju bakterii lub wirusów, które błyskawicznie mnożą się w błonie śluzowej dróg moczowych (najpierw atakują zwykle cewkę moczową potem pęcherz i nerki). Bezpośrednim powodem bywa oziębienie okolic miednicy (siedzenie na zimnym, kąpiel w morzu, przemarznięcie). Czasem stan zapalny rozwija się z anginą, grypą lub inną infekcją wirusową. Szczególnym przypadkiem są zakażenia po intymnym współżyciu. U wielu pań już wkrótce „po” pojawia się dyskomfort w okolicy cewki moczowej. Podrażnieniu cewki sprzyjać może też... kąpiel w wannie, np. gdy używamy pachnącej soli.
Kogo dopadnie najpierw?
Kobiety. Decyduje tu bowiem budowa anatomiczna: u pań cewka moczowa jest krótka (ok. 5 cm), bakterie mogą więc wnikać bez trudu. Tuż obok jest ujście pochwy i odbyt - to kolejne możliwe źródła drobnoustrojów. Niektóre panie często dopadają te infekcje, inne, bardziej odporne - nie cierpią wcale. Urolodzy wyodrębniają wręcz typ psychofizyczny kobiet szczególnie narażonych na częste zapalenia pęcherza - wysokie, szczupłe i wiotkie. Ryzyko infekcji zwiększa też kamica nerkowa, cukrzyca, ciąża.
Pierwsza pomoc to...
W ostrej infekcji grzybiczej domowe sposoby są niewystarczające. Najlepiej od razu zażyć środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy (paracetamol, pyralgin) i szukać pomocy lekarza (internisty, urologa): wypisze receptę na leki odkażające i skieruje na badanie moczu ogólne oraz posiew. Idealnym rozwiązaniem jest wykonanie badań przed zażyciem leku, ale zwykle ból to uniemożliwia. Wówczas po wzięciu całej serii tabletek trzeba odczekać mniej więcej 5 dni i znów zrobić badanie moczu na posiew, by sprawdzić, czy lek był skuteczny. Jeśli nie, po ponownej terapii konieczne jest długie, trwające nawet przez kilka miesięcy zażywanie na noc jednej dawki leku.


o Autorze

dbajmy o zdrowie

Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz