piątek, 24 lutego 2012

Zdrowotne właściwości zielonej herbaty - przeciwutleniacze

Zdrowotne właściwości zielonej herbaty - przeciwutleniacze

Autorem artykułu jest Kamil Mucha
Picie zielonej herbaty posiada wiele korzystnych cech zdrowotnych – w Chinach i Indiach opisywano je od starożytności, a współczesne badania naukowe konsekwentnie to potwierdzają.
Działanie zielonej herbaty w dużej mierze wynika z wysokiej zawartości polifenoli, które pełnią rolę przeciwutleniaczy (anty-oksydanty, antyutleniacze). W herbacie występuje największe dostępne w pożywieniu źródło jednej z grup polifenoli – katechin. Według badań, katechiny są silniejszymi przeciwutleniaczmi niż witamina C lub witamina E.

Jak działają przeciwutleniacze w herbacie?

Przeciwutleniacze zmniejszają ilość wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki są jedną z przyczyn degeneracji DNA i w konsekwencji wzmożonego starzenia się organizmu. Katechiny w herbacie pomagają chronić organizm przed tym destrukcyjnym działaniem, dlatego – według wielu przekazów i badań – herbata ma dodatni wpływ na przedłużenie życia.

Zielona herbata na raka?

Chroniąc DNA, przeciwutleniacze jednocześnie chronią przed rozwojem zmian nowotworowych, zwiększając możliwości radzenia sobie organizmu z wpływem promieniowania, substancji smolistych. W krajach Dalekiego Wschodu palenie papierosów jest wyjątkowo popularne, a jednak w regionach, w których spożyce zielonej herbaty jest wysokie, nie odnotowuje się nadmiernej ilości przypadków zachorowań na nowotwory dróg oddechowych.

Dodatkowo, w Japonii występowanie nowotworów jest na ogólnie niskim poziomie. O ile trudno to w stu procentach powiązać ze spożyciem zielonej herbaty, jest ono uznawane za jeden z istotniejszych czynników.

Badania opublikowane przez Aichi Cancer Center (japoński ośrodek badawczy), wykazały, że wśród 472 kobiet w różnym stadium raka piersi, u tych, które regularnie piły zieloną herbatę, rak rozwinął się w najmniejszym stopniu. Co więcej, po przeprowadzonym leczeniu nowotworu we wczesnym stadium, u kobiet pijących ok. 5 filiżanek zeilonej herbaty dziennie, wykazano znacznie niższą ilość nawrotów. Kobiety pijące zieloną herbatę łatwiej wracały do pełnego zdrowia.

Podobne wyniki uzyskano badając osoby zmagające się z nowotworami prostaty, skóry, płuc i innymi. Kolejne publikowane przez naukowców badania zaciekawiają – ale nie szokują, zwłaszcza w kulturach, które zieloną herbatę i jej zdrowotne właściwości znają od tysiącleci.
---
Więcej informacji na temat herbat i ich właściwości: herbaciarnia.bystre.info - poznaj rodzaje herbaty, dowiedz się jak parzyć i zamów przez internet.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz