Potęga drzemki

Autorem artykułu jest Magda Bednarczyk

Wiele osób sądzi, że sen w ciągu dnia to marnowanie czasu i kłopoty z zaśnięciem wieczorem. Popularne jest też przekonanie, że po drzemce będziemy bardziej senni i zmęczeni. Nic bardziej mylnego!

Zamiast chodzić jak zombie lub pić kolejną kawę, po prostu zdrzemnij się. Nic nie stracisz, a tylko podniesiesz swoją efektywność. Jeśli nie cierpisz na bezsenność i zdrzemniesz się w ciągu dnia, a nie późnym wieczorem, to nie będziesz miał problemów ze snem w nocy. Czy wiesz, że tacy geniusze jak Einstein, Napoleon, Edison i Da Vinci również drzemali ? Drzemka to po prostu świetny sposób na szybki zastrzyk energii w ciągu dnia.

Dlaczego warto drzemać
Przede wszystkim drzemki bardzo pozytywnie wpływają na zdrowie: łagodzą migreny, zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę, zmniejsza się też ryzyko udaru i zawału. Co więcej, sen obniża poziom kortyzolu, a więc stajemy się spokojniejsi i bardziej zrelaksowani. Po drugie odmłodzisz się, gdyż drzemki pomagają w regeneracji tkanek.
Naukowcy z Uniwersytetu W Kalifornii dowiedli, że sen wspomaga procesy zapamiętywania i przyswajania informacji. Uczestników badania podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa miała przyswoić informacje w dwóch etapach rozdzielonych drzemką. Druga grupa miała zapamiętać materiał bez przerwy. Wyniki osób, które przespały się w trakcie nauki były znacznie lepsze od wyników uzyskanych przez osoby z drugiej grupy. Dlatego zaleca się drzemki w trakcie nauki do egzaminu.
Regularne drzemki sprawią, że poprawisz swoją dokładność, koncentrację i czujność oraz wyostrzysz zmysły. Ponadto ludzie, którzy śpią w ciągu dnia popełniają mniej błędów i podejmują lepsze decyzje.
Według dr Sary Mednick, autorki książki „Zdrzemnij się! Zmień swoje życie” sen wpływa też korzystnie na zdolności motoryczne ciała, poprawia jakość życia seksualnego, wzmaga kreatywność, łagodzi wrzody żołądka, pomaga schudnąć oraz zmniejszyć uzależnienie od alkoholu i tabletek.

Jak drzemać
 - Najlepsza pora na drzemkę, to około 7 – 8 godzin po właściwym śnie i nie później niż 3 godziny przed pójściem spać. Ja polecam Ci drzemać około 13 – 15, gdyż to właśnie w tych godzinach najbardziej spada nasza aktywność umysłowa i odczuwamy senność. Pamiętaj, żeby słuchać swojego organizmu. On da Ci znać, kiedy będziesz potrzebował drzemki. Jeśli nie czujesz potrzeby, nie zmuszaj się do snu.
- Drzemka nie powinna trwać dłużej niż pół godziny, ponieważ wejdziesz w fazę głębokiego snu i trudno będzie Ci się wybudzić. Ponadto po obudzeniu będziesz oszołomiony i senny. Przyjmuje się, że optymalny czas drzemki to 26 minut, ale nawet 8, 10, czy 15 minut snu skutecznie pokonuje senność.
- Zadbaj o spokój i ciszę. Jeśli masz możliwość przewietrz pokój. Warto też przyciemnić pokój lub założyć opaskę na oczy.
- Zadbaj o ciepły koc, ponieważ temperatura ciała podczas snu obniża się.
- Na 2 godziny przed drzemką unikaj posiłków bogatych w cukier i tłuszcz.
- Nasz organizm najlepiej wypoczywa w pozycji horyzontalnej, dlatego nie kładź się na brzuchu ani na plecach. Nie podwijaj nóg i nie kul się, gdyż nie wypoczniesz wystarczająco dobrze. 
- Jeśli przeleżałeś 15 minut i nie udało Ci się zasnąć, nie przejmuj się. Nawet taki półsen dużo daje.
Jeśli masz problemy z zasypianiem lub często budzisz się w nocy, unikaj drzemek w ciągu dnia.
Podsumowując, drzemka w ciągu dnia świetnie regeneruje siły. Działa też zbawiennie na zdrowie i jest o wiele skuteczniejsza niż kawa czy napoje energetyzujące. Zacznij regularnie drzemać, by podnieść swoją produktywność i odświeżyć umysł. :)

---
źródło: www.magdabednarczyk.uniinfo.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaki - wartości odżywcze i witaminy

Serdecznik, przedłużenie życia, magnez

Kurzajki - powiedz im "NIE" raz na zawsze!