Wady słuchu

Wady słuchu

Autorem artykułu jest Beata Ł

Wady słuchu, które nas dotykają możemy podzielić głównie na dwie kategorie: niedosłuchów wrodzonych i nabytych.
Wady wrodzone są rodzajem uszkodzeń, które dotykają w okresie życia płodowego. 
Prawie połowa tego rodzaju zaburzeń jest warunkowana genetycznie. Jest to zarówno niedosłuch, jak i głuchota. Połowa jednak tego rodzaju dolegliwości nie jest związana z wadą genetyczną. Wrodzone wady słuchu dotykają średnio jedno dziecko na tysiąc noworodków.

Jednymi z przyczyn wystąpienia wrodzonej głuchoty mogą być przechodzone przez matkę choroby w okresie ciąży, jakieś inne czynniki toksyczne, które mogą oddziaływać na płód.
Najbardziej niebezpieczne dla płodu zmiany mogą zachodzić w czasie trzech pierwszych miesięcy ciąży. Jeżeli do danego uszkodzenia słuchu dochodzi we wczesnym okresie to wówczas może wystąpić niedorozwój narządu słuchowego. Zażywanie pewnych nieodpowiednich leków, przesadzona ilość witamin, a także zażywanie przez matkę narkotyków czy alkoholu to jedne z przyczyn tego rodzaju zaburzeń. Z kolei jeżeli dane szkodliwe oddziaływanie wystąpi później to w tym przypadku może nastąpić uszkodzenie już rozwiniętego narządu.

Nabyte wady słuchu również są zróżnicowane pod względem okresu, w których wystąpiły. Są to uszkodzenia występujące w okresie okołoporodowym lub bezpośrednio po narodzinach.
Jedną z przyczyn tego rodzaju uszkodzeń może być niedotlenienie, które rzadko, ale jednak może się zdarzyć podczas porodu. Innymi przyczynami nabywania wad słuchu mogą być przechodzone w dzieciństwie choroby zakaźne czy powikłania następujące po chorobach mózgowo-rdzeniowych. Jeżeli wada słuchu jest znacząca to odpowiednie aparaty słuchowe mogą okazać się koniecznym rozwiązaniem.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty