środa, 23 listopada 2011

5 zasad mycia zębów ! Prawidłowe mycie zębów - szczotkowanie i higiena jamy ustnej dorosłych

5 zasad mycia zębów ! Prawidłowe mycie zębów - szczotkowanie i higiena jamy ustnej dorosłych

Autorem artykułu jest Mateusz Legan

Czy wiesz, że większość z nas nie potrafi prawidłowo szczotkować zębów? Większość dorosłych pamięta nadal schemat kółeczek z niedobrą pastą z fluorem z czasów podstawówki. Od tamtego czasu nikt nie mówił większości z nas jak należy to robić w wieku dorosłym!

Technika "kółeczek" to technika, która jest skierowana wyłącznie dla dzieci. Starsze dzieci i dorośli, którzy już opanowali zdolności manualne powinni stosować technikę "roll" = metodę "wymiatania". Szczoteczkę ustawiamy jak na rysunku :

Szczotkowanie metodą roll

Kąt 45 stopni i najazd szczoteczka z dziąsła na ząb (zasada z czerwonego na białe), powoduje oczyszczanie miejsca przy szyjce zęba w którym gromadzi się znaczna ilość osadów pokarmowych. Co ważne sposób ten powoduje, że dziąsła stają się bardziej  sprężyste, dzięki czemu przestają krwawić przy dotyku, ale:
Dlaczego podczas mycia czasem pojawiają się ślady krwi na szczoteczce?

Krwawienia z dziąseł najczęściej są spowodowane zbyt mocnym czyszczeniem zębów. Ich przyczyną może być też nieumiejętne stosowanie nitek dentystycznych lub wykałaczek. Ale na ogół są to krwawienia drobne i trwają krótko. Jeśli dolegliwość ta powtarza się często i utrzymuje przez dłuższy czas, może być pierwszym objawem chorób przyzębia, świadczyć o stanie zapalnym dziąseł, lub braku niektórych witamin. Nieraz towarzyszy także cukrzycy, zdarza się również w ciąży. Powtarzające się intensywne krwawienia powinny być skonsultowane z lekarzem.

Podsumowując 10 złotych zasad mycia zębów:
1.Myjemy zęby - przynajmniej dwa razy dziennie! :)
2.Stosujemy powyższą metodę roll!
3.Najskuteczniej ściera nalot szczoteczka twarda. Jednak może podrażniać dziąsła. Dlatego lepiej jest używać takiej o średniej twardości, a nawet miękkiej, zwłaszcza jeśli dziąsła są bardzo wrażliwe
4.Za każdym razem trzeba szczotkować je co najmniej przez trzy minuty!
5.Zastosujmy powyższe cztery, a unikniemy częstych wizyt u dentysty! Kontroli nigdy za wiele - mimo super szczotkowani, należy kontrolować zęby co pół roku!
Dobra technika, motywacja i regularność to podstawa!
---
Zajrzyj również na stronę naszego gabinetu: http://www.legan.pl
Mateusz
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz