środa, 30 listopada 2011

Menopauza

Menopauza

Autorem artykułu jest Paweł End

Menopauza, to czas, którego wyjątkowo boją się kobiety. Jest to innymi słowy przekwitanie, czyli moment, w którym kobieta przestaje miesiączkować i przestaje być zdolna do rodzenia dzieci.
menopauzaMenopauzę poprzedza klimakterium, które jest czymś w rodzaju przygotowania do momentu nieproduktywnego etapu życia kobiety. Wiele osób obawia się tego momentu, bo zwykle wiąże się on z nieprzyjemnymi zmianami w ich życiu zarówno na tle fizycznym, jak i psychicznym.

Kobiety najbardziej obawiają się właśnie psychicznych skutków menopauzy, bowiem okres ten często charakteryzuje zmienność nastrojów. Bardzo ważne, aby owej przypadłości nie utożsamiać z chorobą Jest to okres w życiu kobiety taki sam, jak czas dojrzewania i można  go przejść  bez większych problemów.
Pierwszymi objawami nadchodzącej menopauzy są objawy naczynioruchowe, do których należą uderzenia gorąca, które najpierw mają miejsce w okolicach twarzy, a następnie rozprzestrzeniają się wzdłuż szyi oraz klatki piersiowej do pozostałych części ciała. Uderzeniom gorąca mogą towarzyszyć dreszcze oraz nadmierna potliwość, która w szczególności pojawia się w nocy.

Do kolejnych objawów menopauzy należą objawy sfery psychicznej do których zalicza się: kłopoty ze snem, rozdrażnienie, zmienność nastroju, brak chęci do zbliżenia intymnego, pogorszenie pamięci, lęki, drażliwość, płaczliwość, a także trudności w podejmowaniu nawet najprostszych czynności. Tego typu dolegliwości mogą być uciążliwe nie tylko dla kobiety, u której występują, ale także u osób z bliskiego jej otoczenia. Istnieją jeszcze objawy, które są związane z układem moczowo-płciowym. Do najczęściej występujących należą: suchość pochwy, częste i mogące nawracać infekcje układu moczowego oraz bardzo powszechne nietrzymanie moczu.

To, jakie objawy i w jakim nasileniu towarzyszą kobiecie, zależy od indywidualnego przypadku. Nie każda kobieta cierpi na wszystkie wymienione wyżej przypadłości, niekiedy menopauza przebiega bardzo łagodnie i jest prawie nieodczuwalna. Zdarzają się jednak i takie przypadki, w których okres przekwitania wyjątkowo daje się paniom we znaki. Istnieje wówczas możliwość łagodzenia objawów menopauzy za pomocą estrogenów podawanych w różnych formach. Można je przyjmować doustnie, dopochwowo, przezskórnie oraz domięśniowo. Dodatkowo kobietom w okresie menopauzy zaleca się aktywność fizyczną, która również ma wpływ na złagodzenie nieprzyjemnych objawów towarzyszących przekwitaniu. W niektórych przypadkach może pojawić się depresja menopauzalna, która wymaga terapii hormonalnej.
---
Menopauzainfo.pl - wszystko na temat przekwitania. Dowiedz się więcej...
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz: