środa, 4 kwietnia 2012

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego
Zapalenie wyrostka robaczkowego, nazywanego ślepą kiszką, jest schorzeniem dość znanym, bowiem zdarza się ono stosunkowo często (przede wszystkim w wieku dziecięcym oraz nastoletnim).

Do najczęściej spotykanych objawów świadczących o zapaleniu wyrostka robaczkowego na pewno należy wymienić przede wszystkim:
gorączkę, bóle brzucha, nudności, wymioty.
Niekiedy ból jest tak mocny, że chory w zasadzie nie może się nawet poruszyć i leży ze zgiętym prawym udem. Jeśli tylko zaistnieje podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego, na pewno należy działać stosunkowo szybko, by nie doszło do powikłań. Dlatego konieczne w takich wypadkach jest powiadomienie pogotowia ratunkowego bądź zawiezienie chorego do najbliższego szpitala.
Zapalenie wyrostka robaczkowego leczone jest przede wszystkim operacyjnie, tylko w ten sposób bowiem można skutecznie go usunąć.
Mamy dwa rodzaje zapalenia wyrostka – ostre zapalenie oraz tak zwane przewlekłe zapalenie wyrostka (ta dolegliwość charakteryzuje się objawami występującymi w przeciągu kilku miesięcy). Ślepa kiszka, czyli popularny wyrostek robaczkowy, wyrasta z jelita grubego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że niekiedy może dojść do jego zapalenia, a wtedy konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.
Kiedy dochodzi do zapalenia wyrostka robaczkowego, wówczas trzeba przede wszystkim operować, tylko w ten sposób można usunąć wyrostek. Jeśli nie będzie na czas zoperowany, wówczas może dojść do wielu różnych komplikacji, taki stan jest więc bardzo ryzykowny. By nie ryzykować, od razu najlepiej jest zareagować i zawiadomić lekarza.
książki medyczne
Najczęściej występujące objawy towarzyszące zapaleniu wyrostka robaczkowego to przede wszystkim silny ból brzucha, nudności, wymioty, u niektórych osób odnotowuje się również nieco podwyższoną temperaturę, jednak nie u wszystkich.
Ponadto o zapaleniu wyrostka robaczkowego może świadczyć również brak łaknienia, przyspieszone tętno oraz tak zwana obrona mięśniowa.
Wszystkie te objawy powinny więc skłonić nas do natychmiastowego wezwania pomocy lekarskiej.
Artykuł z serwisu Airstar.pl Promocja strony
Autor: garfield

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz