poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Pięć sposobów na płaski brzuch

Pięć sposobów na płaski brzuch

Autorem artykułu jest Pawel Winny
Jest wiele powodów, z jakiej przyczyny nasz brzuch może nie być płaski.
Niedawno odbyta ciąża, piwo, brak uprawianie jakichkolwiek sportów – to tylko niektóre z nich. Jakie kroki należy podjąć, jeżeli już nie mieścimy się w swoje ulubione spodnie?

1. Owiń się folią
15 kropli olejku cyprysowego wymieszaj z łyżką oliwy i 1/2 l ciepłej wody. Zanurz w niej mały ręcznik i połóż go na brzuchu. Owiń biodra folią. Zdejmij okład po trzydziestu minutach. Rozgrzaną skórę możesz schłodzić lodem. Powtarzaj zabieg 2-3 razy w tygodniu. Redukuje cellulit oraz ujędrnia skórę.

2. Śpij odpowiedni czas
Fałszem jest, iż długie spanie przystoi jedynie leniwym ludziom. Powinnaś spać przynajmniej siedem godzin dziennie, aby organizm miał szansę spalić to, co zjadłaś w ciągu dnia, i oczyścić się. Rezultat będzie jeszcze widoczniejszy, jeśli położysz się do spania wcześnie. Czas przespany przed północą pod każdym względem liczy się podwójnie!

3. Poćwicz izometrycznie
Ćwiczenie to zajmie Ci tylko 3 minuty, nie wymęczy, a da wspaniały efekt. Siądź na krześle, plecy oprzyj na oparciu. Napręż mięśnie brzucha i wytrzymaj przez ok. 20 sekund. Potem rozluźnij mięśnie, odpocznij przez kolejne 20 sekund, po czym powtórz ćwiczenie, w sumie dwanaście razy. Miej na uwadze, żeby przez cały czas właściwie oddychać.

4. Właściwa dieta
Niezbędna będzie zmiana stylu żywienia. Czas skończyć z bezwartościowym pożywieniem i skoncentrować się na przyjmowaniu sporych ilości nabiał, warzyw i cytrusów. Co jakiś czas odżywczy deser. W porach obiadowych można jeść gotowane ryby, karzę, jogurowe sałatki i jabłka z cynamonem. Na deser co jakiś czas można zjeść np. ciastka z marmoladą.

5. Nie żałuj sobie tabasco
Parę kropli tego ostrego sosu dodanych do jedzenia przyspieszy trawienie. Ma on bowiem kapsaicynę - substancję umożliwiającą szybsze spalanie tłuszczu. Analogicznie funkcjonuje papryczka chili i imbir. Ten ostatni także przeciwdziała zaparciom, dlatego warto przyprawiać nim dania z drobiu oraz ziemniaków. Możesz też zaparzyć go jak zioła i spożywać napar.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz