czwartek, 19 kwietnia 2012

Bielactwo Trudna Przypadłość


bielactwo
Białe plamy na nogach
Jeśli zaobserwujesz u siebie białe plamki to może być oznaką bielactwa (łac. vitiligo). Czym jest ta choroba i jak się objawia opisuje poniższy artykuł.
Jak sama nazwa wskazuje bielactwo nabyte powstaje z czasem i może być skutkiem odziedziczenia genetycznego po naszych krewnych. Od razu nasuwa się pytanie czy jest to choroba niebezpieczna?

Wydaje się, że jest to dziwne pytanie, bo kiedy mówimy choroba myślimy niebezpieczeństwo. Jednak z fizjologicznego punktu widzenia nie jest groźna ponieważ nie zagraża organizmowi w jakiś bezpośredni sposób.
Ale, no, właśnie jest i ale, bo nie jest tak do końca różowo, inaczej bielactwo nie nazywałoby się chorobą.
Dlaczego?
Otóż w bezpośredni sposób ukazujące się białe plamy na ciele nie zagrażają pogorszeniu zdrowia, jednak mogą pogorszyć jego stan w sposób pośredni. W pierwszej kolejności, także podczas leczenia bielactwa nabytego należy zwrócić baczną uwagę na ochronę ognisk zapalnych przed promieniowaniem słonecznym.
Brak pigmentu w tych miejscach może prowadzić do oparzeń, a w skrajnych przypadkach nawet do raka skóry. W tym celu jeśli to tylko możliwe należy starać się nie wystawiać takich miejsc bezpośrednio na słońce lub/i stosować kremy z filtrem słonecznym o wysokim UV.
Kolejną, wydaje się, że najistotniejszą sprawą jest dyskomfort psychiczny. Białe plamy, szczególnie kiedy widnieją w miejscach widocznych jak twarz czy dłonie mogą wydawać się dla pacjenta mało estetyczne. Może to prowadzić do pogorszenia stanu psychicznego, a nawet do depresji czy nerwicy. I tutaj powstaje koło zamknięte, ponieważ najprawdopodobniej uważa się, iż za powstawanie białych plam w dużej części przypadków jest odpowiedzialny stres, a skoro tak, to zwalczenie bielactwa staje się w takich sytuacjach utrudnione. Przy okazji warto podkreślić fakt, że choroba ta nierzadko dotyka pacjentów po dużych wstrząsach psychicznych.
Zatem aby ograniczyć do minimum ryzyko powstawania vitiligo należy strzec się przede wszystkim stresu. Dbać o zdrowie poprzez odpowiednią dietę (ograniczenie tłuszczu, spożywanie dużych ilości warzyw i owoców) i styl życia (uprawianie sportu, optymizm, samorealizacja). Aby pokonać już powstałą chorobę należy także zmienić swoje złe nawyki i uzbroić się przede wszystkim w dużą cierpliwość. Tylko wtedy istnieje szansa aby pokonać tę trudną chorobę.

Źródło: Bielactwo trudna przypadłość - writer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz