piątek, 27 kwietnia 2012

Powiedz nie żylakom

Powiedz nie żylakom

Żylaki to workowate lub wrzecionowate poszerzenia żył powierzchownych z towarzyszącym ich wydłużeniem i charakterystycznym poskręcaniem.
Dolegliwość ta uznawana jest dziś za chorobę cywilizacyjną, która z reguły częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Do powstania żylaków przyczynia się wiele czynników. Może to być długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojacej. Mówi się, że żylaki są chorobą kelnerek i fryzjerek. To prawda – osoby wykonujące „stojąca” pracę częściej na nie chorują.
Ponadto powstawaniu problemu sprzyja brak ruchu i nadmierna otyłość. Zgubny skutek dla zdrowia nóg może mieć również niezdrowe odżywianie i palenie tytoniu. W grupie zagrożonej żylakami znajdują się takze kobiety w ciąży, osoby zażywające niektóre leki lub ci, którzy noszą zbyt ciasne ubrania. Czasami zdarza się iż skłonność do żylaków jest dziedziczona.
Żylakom łatwiej jest zapobiegać niż je leczyć. Przestrzeganie zdrowego stylu życia i pilnowanie odpowiednich nawyków może pomóc w ochronie przed chorobami żył. Co należy robić?
Podstawa jest odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w błonnik, warzywa i owoce. Dobrze jeśli obfituje ona w produkty z witaminą C i rutyną, które uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. Inne potrzebne elementy to witamina B, E, PP, a także krzem. Nie należy zapominać również o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej dawki płynów.
By uniknąć problemu z żylakami warto dbać o odpowiednią dawkę ruchu. Korzystne są tu wszelkie formy aktywności, które wzmacniają mięśnie, np. pływanie, spacery, jazda na rowerze.
Walce z żylakami pomoże utrzymanie prawidłowej wagi, rzucenie nałogów i racjonalne zażywanie leków. Osoby chcące uchronić swoje nogi przed dolegliwosciami żył powinny również unikać wysokich temperatur (na które organizm narażony jest np. w saunie, na solarium czy podczas zbyt gorących kąpieli). Warto też zadbać o wygodne obuwie i ubranie, które nie będzie szkodliwe dla krążenia. Zbawienny wpływ na nogi mają wszelkiego rodzaju masaże, odpoczywanie z nogami uniesionymi powyżej tułowia oraz unikanie zakładania nogi na nogę.

-- O autorze
Oszka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz