Bose nogi dla zdrowia

Bose nogi dla zdrowia

Lekarze od dawna informują, ze chodzenie boso ma zbawienny wpływ dla naszych stóp. Dlaczego?
Dzięki temu dajemy im szansę odpocząć od twardego i niewygodnego obuwia. Nawet najpiękniejsze buty, zwłaszcza zakryte pozbawiają stopy dopływu powietrza. Zły wpływ na zdrowie stóp mają również twarde podeszwy, wysokie obcasy i wżynające się w skórę paski lub dekoracyjne rzemyki.
Chodzenie boso wskazane jest zwłaszcza latem. Dzięki temu zapewnia odpowiednią wentylację i działa relaksująco na zmęczone obuwiem stopy. Ponadto spacer bez butów wzmacnia mięśnie i więzadła nóg, pozwala na szybszą regenerację skóry.
Bieganie boso łagodzi przeciążenia, na jakie narażone są stopy. Ćwiczenia stóp tj. chodzenie na palcach, piętach czy zewnętrznych krawędziach oraz chwytanie palcami stóp małych przedmiotów, wzmacniają mięśnie podbicia. Jeśli chodzimy boso bo powierzchni o szorstkiej fakturze, dodatkowo możemy zapewnić stopom naturalny peeling. Nawet chwilowe odstawienie butów pozwala na odprężenie całego ciała. Zwłaszcza jeśli wcześniej długo noszono, np. obcasy. Ponadto chodzenie boso zapobiega bólom pleców, a także pozwala przyspieszyć gojenie wszelkich otarć i odcisków.
Chodzenie boso wskazane jest zwłaszcza dla małych dzieci, których stópki dopiero się kształtują. Dzięki temu maluszki mogą prawidłowo się rozwijać, a także ćwiczyć swój układ ruchowy, zwłaszcza stawy. Bieganie na bosaka zahartuje dziecko, pomoże również zapobiec  płaskostopiu.
Bez obuwia nie powinny jednak chodzić osoby z wieloletnia cukrzycą. Związane jest to z powikłaniami wywoływanymi przez tę chorobę - z neuropatią nerwów obwodowych, która objawia się między innymi zaburzeniami czucia bólu na kończynach dolnych. Może prowadzić to do nieświadomych skaleczeń stóp, a co za tym idzie trudno gojących się ran lub owrzodzeń mogących nawet spowodować powstanie tzw. stopy cukrzycowej. Zachowanie ostrożności pomoże uchronić się przed przykrymi konsekwencjami.
O tym, ze chodzenie bez butów jest zdrowe Polacy wiedzą nie od dziś. Badania pokazują iż ponad dwie trzecie Polaków przyznaje, że zdarza się im chodzić boso. Wpływ na to ma miłe w dotyku podłoże lub...letnie miesiące, które pozwalają na przyjemny spacer bez obuwia np. nad morzem.

-- O autorze
Oszka

Komentarze

Popularne posty