środa, 14 marca 2012

NADMIERNA POTLIWOŚĆ I NIEPRZYJEMNY ZAPACH STÓP

NADMIERNA POTLIWOŚĆ I NIEPRZYJEMNY ZAPACH STÓP

Autorem artykułu jest Elka kowalska
Dobre wychowanie wymaga zdjęcia butów zanim wejdziemy na dywany gospodarza domu. Niby prosta czynność, ale nie dla tych co mają problemy z nieprzyjemnym zapachem stóp. Wszyscy chcemy być akceptowani przez rówieśników i znajomych z najbliższego otoczenia. Niestety czasami nasze dolegliwości to uniemożliwiają.

Nieprzyjemny zapach stóp połączony z nadpotliwością to dolegliwość, która może spotkać każdego, bez względu na wiek. Jest to choroba uciążliwa, ponieważ często nie pozostaje bez odzewu ze strony otoczenia. Społeczeństwo izoluje się od takich osób, przypinając im jednocześnie łatkę brudasów nie znających podstaw higieny. Jest to sytuacja niekomfortowa zwłaszcza dla chorego, który zaczyna oddalać się od przyjaciół i znajomych. Te wszystkie czynniki powodują niską samoocenę, która często prowadzi do depresji i rezygnacji z aspiracji zawodowych. Jednak zamiast się poddawać należy walczyć o godne i szczęśliwe życie.

Pot to nic innego jak obronna reakcja organizmu przed przegrzaniem. Dlatego w miejscach, gdzie jest bardzo ciepło lub po wysiłku fizycznym pocimy się bardziej. Najwięcej gruczołów potowych znajduje się pod pachami i na stopach. Pot sam w sobie nie jest substancją zapachową, ponieważ w 99% składa się z wody. Pozostała część to potas, magnez, kwas mlekowy itp. Za zapach odpowiadają bakterie wspierające jego  rozkład. Nie bez znaczenia jest także nasza codzienne odżywianie. Intensywniejsza woń będzie przy diecie opartej głównie na cebuli, czosnku czy kalafiorze. Jesteśmy tym czym jemy i tym właśnie pachniemy.
Przy nadmiernym poceniu oraz nieprzyjemnym zapachu stóp należy podjąć pewne działania. Na każdą porę roku powinniśmy być zaopatrzeni w co najmniej dwie pary butów ze skóry lub tkaniny umożliwiającej nodze „oddychanie”. Po całodniowym noszeniu, należy odstawić buty w miejscu umożliwiającym im wyschnięcie. Unikamy szczelnych i ciemnych szaf. Należy je suszyć przez co najmniej 24 godziny. Dlatego następnego dnia powinniśmy sięgnąć po inną parę. W przeciwnym razie bakterie nagromadzone w mokrym obuwiu będą się nagromadzały i powodowały nieprzyjemny zapach. Nie można też zapomnieć o odpowiednim tworzywie z jakiego zrobione powinny być skarpetki. Najlepiej jak będzie to materiał lub tworzywo naturalne przyjazne dla skóry.
Walkę z nadmierną potliwością i brzydkim zapachem umożliwiają także kosmetyki, takie jak dezodoranty czy antyperspiranty przeznaczone do pielęgnacji stóp. Rynek kosmetyczny może się pochwalić dużym asortymentem w tym zakresie.
Jeżeli żadna z tych metod nie przyniesie pożądanych skutków to warto skonsultować się z lekarzem. Szkoda życia na depresje, w końcu mamy je tylko jedno :)
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz