wtorek, 6 marca 2012

Czosnek - zdrowa jarzyna

Czosnek - zdrowa jarzyna

Autorem artykułu jest Robert Zarzycki

Nie zważajac na protesty krewnych powinno się jeść codziennie od jednego do dwóch ząbków czosnku, w sezonie zachorowań natomiast od trzech do czterech. Ludzie już dawno odkryli, że czosnek posiada właściwości przeciwbakteryjne, obniża ciśnienie, pobudza apetyt i leczy układ pokarmowy.
Swe właściwości lecznicze czosnek zawdzięcza przede wszystkim związkom siarki, wśród nich największą rolę odgrywa allicyna.
To właśnie ona jest zabójcza dla wszelkich wirusów i bakterii żyjących w górnych odcinkach dróg oddechowych. Związek ten odpowiedzialny jest również za charakterystyczny i dla niektórych niezbyt przyjemny zapach czosnku. Podczas grypy każdy doceni działanie antywirusowe tego warzywa. Jeden głęboki wdech powietrza nad zmiażdżonym czosnkiem czyści zatkany nos lepiej niż krople z reklamy w telewizji. Przyłożenie czosnku do rany natomiast pozwoli nam zapomnieć o ryzyku zakażenie. Należy pamiętać, iż właściwości antyseptyczne wykazuje jedynie surowy czosnek, po obróbce termicznej traci on swą moc.
systematyka czosnkuW czosnku cenne są nie tylko związki siarki. Zawiera on także witaminy B1, B2 i C oraz wiele innych ważnych substancji takich jak jod, potas, sód, wapń, żelazo i kwas krzemowy, węglowodany i niewielkie ilości białka oraz flawonoidów. Stwierdzono, iż regularne spożywanie czosnku sprzyja obniżeniu poziomu "złego" cholesterolu. Wpływa to pozytywnie na serce, obniża ciśnienie krwi, zapobiega odkładaniu się tłuszczu w tętnicach i tym samym chroni przed poważnymi schorzeniami układu krwionośnego. Obecnie trwają badania nad zastosowaniem czosnku  w zabobieganiu chorobom nowotworowym.

No dobrze, czosnek ma multum właściwości zdrowotnych, jednak nie sprzyja zbytnio nawiązywaniu nowych znajomości;) Co zrobić, aby pozbyć się jego zapachu po zjedzeniu? Nie ma niestety w 100% skutecznego rozwiązania. Zapach z ust w pewnym stopniu zamaskuje żucie pietruszki lub wypicie szklanki ciepłego mleka. Problemem jednak jest to, iż w przypadku regularnego spożywania dużych ilości czosnku woń wydostaje się również przez pory skóry i nie ma na to rady. Dlatego zaleca się umiar (1 ząbek dziennie) i nie spożywanie go co najmniej na 2 dni przed zaplanowanym ważnym spotkaniem.
---
Robert Zarzycki
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz