czwartek, 1 marca 2012

Bezdech – czy jest niebezpieczny?

Bezdech – czy jest niebezpieczny?

Autorem artykułu jest Twardy
Gdy podczas snu pojawiają się trudności z oddychaniem prowadzą one do wielu nieprzyjemnych skutków. Dlatego też nie powinniśmy lekceważyć chrapania i budzenia się w środku nocy, gdyż może okazać się, że cierpimy na bezdech.


Przyczyna
Najczęstszą przyczyną bezdechu jest zjawisko opadania (głównie podczas spania na plecach) miękkich części naszego podniebienia i języczka, które mogą nie tylko utrudnić ale nawet zablokować przepływ powietrza. Bezdech może pojawić się w przebiegu infekcji, ale może też wynikać z nieprawidłowej budowy lub funkcjonowania układu oddechowego. Za bezdech może też odpowiadać mózg nieradzący sobie w sposób prawidłowy z koordynacją czynności oddechowych.

Na negatywne skutki bezdechu najbardziej narażone są najsłabsze organizmy. W przypadku noworodków i niemowląt bezdech może być nawet przyczyną śmierci. U innych osób przekłada się na zdecydowane pogorszenie samopoczucia i funkcjonowania w ciągu dnia. Chory jest zdekoncentrowany, rozdrażniony, odczuwa zmęczenie, pojawiają się u niego bóle głowy, stale jest senny. Wszystkiemu winne jest niedotlenienie wynikające z bezdechu i niewyspanie (chory w ciągu nocy wybudza się).

Diagnoza
Warto zatem mieć świadomość jak poważną dolegliwością jest bezdech i należy przedsięwziąć konkretne kroki, aby możliwie najszybciej go zniwelować. Leczenie bezdechu zazwyczaj zaczyna się od przeprowadzenia kilku badań kontrolnych, mających na celu wykrycie głównej przyczyny jego powstawania. Ważnym badaniem, stosowanym niemal we wszystkich przypadkach jest polisomnografia, która dostarcza najpełniejszych informacji na temat przyczyn bezdechu.


Leczenie
Metodą leczenia jest CPAP – stosowanie w czasie snu aparatu wytwarzającego dodatnie ciśnienie powietrza. Ponadto, warto jest aby chory zadbał o pewne sprawy dodatkowo, we własnym zakresie. Na przykład osoby otyłe powinny zadbać o zmniejszenie masy ciała, a palacze powinni rzucić palenie. W przypadku osób cierpiących na tą chorobę, bardzo wskazane jest również możliwie największe ograniczenie spożycia alkoholu.
---
Twardy.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz