czwartek, 29 marca 2012

Dbajmy o piersi - profilaktyka nowotworowa

Dbajmy o piersi - profilaktyka nowotworowa

Autorem artykułu jest DariaR
Najczęstszym rakiem u kobiet jest nowotwór piersi. Najbardziej zagrożone są kobiety po 35 roku życia, ale nie jest to żadna reguła. Corocznie choroba ta zbiera przerażające żniwo.
Do najczęstszych czynników powodujących jego powstanie można zaliczyć: uwarunkowania genetyczne skłonność do dziedziczenia nowotworu w rodzinie, przedwczesne pojawienie się pierwszej menstruacji, późniejsze wystąpienie menopauzy, długotrwałe stosowanie pigułek antykoncepcyjnych lub wystawienie na promieniowanie jonizujące. Przed rakiem piersi nie da się uchronić, ale odpowiednio wcześnie zidentyfikowany może być usunięty bez szwanku na zdrowiu i wizerunku.
W tym wypadku należy robić systematyczne badanie piersi. Każda kobieta, czy to nastolatka, czy kobieta w kwiecie wieku, powinna badać swoje piersi codziennie podczas kąpieli. Po 20 roku życia specjaliści proponują zrobić badanie USG piersi, zaś między 35-45 rokiem życia mammografię. Mammografia jest zdjęciem rentgenowskim. Zdjęcie piersi wykonuje się w dwóch rożnych pozycjach, badanie nie jest przyjemne, ale jest bardzo istotne. Przez takie prześwietlenie specjalista potrafi wykryć choćby bardzo malutkie, milimetrowe zmiany, określić wielość guza i zwapnienia. Obraz USG powstaje dzięki temu, że ultradźwięki odbijają się od tkanek. Badanie to daje możliwość obejrzenia piersi z każdej strony i pod każdym kątem.
Oba badania się uzupełniają - to czego nie widać na USG, np. zwapnienia - da się zobaczyć na mammografii i na odwrót. Warto troszczyć się piersi nie tylko dlatego, że jest to jeden z najcenniejszych atutów naszej urody, ale również dlatego, że na raka piersi corocznie umiera zatrważająca ilość kobiet. Naukowcy pracują nad lekiem na raka. Leczenie chorób nowotworowych w domowym zaciszu to już nic rewolucyjnego. Najlepszą metodą na zapobieganie rakowi jest codzienna pielęgnacja swojego ciała i regularne badania u specjalisty. Taki masaż pod prysznicem nie musi być nużącym zajęciem. Możemy kupić odpowiednie balsamy i kremy - sklep kosmetyczny ma w swojej ofercie wiele specyfików do masażu. Jeżeli nie chcemy robić tego same, poprośmy męża, jeśli mu wskażemy jak należy przeprowadzić badanie, z pewnością z ochotą zechce nam pomóc. W ten sposób złączymy przyjemne z pożytecznym.
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz