Anoreksja - przyczyny, przebieg, leczenie

Anoreksja - przyczyny, przebieg, leczenie

Anoreksja czyli często zwana również „jadłowstrętem psychicznym”, przeważnie chorują na nią dziewczyny do 25 roku życia.
Najczęstszą przyczyną tych zaburzeń jest chęć osiągnięcia wymarzonej sylwetki czy wagi w bardzo krótkim czasie. Zazwyczaj nastolatki ulegają presji otoczenia oraz kolorowych magazynów gdzie widzą idealne figury swoich ulubionych aktorek czy piosenkarek. Dodatkowo nastolatki bardzo często mają niską samoocenę oraz bardzo duże wymagania co do swojego ciała.
Pierwsze objawy anoreksji zaczynają się bardzo niewinnie. Początkowo osoba ta stawia sobie wygórowany cel osiągnięcia swojej wymarzonej wagi. Za każdym razem omija pory posiłków by tylko nikt nie zachęcał jej do jego spożycia. Jeśli już zostaje zmuszona do jedzenia robi wszystko by tego uniknąć. Wygląda to zazwyczaj tak że posiłek zażyczy sobie zjeść w swoim pokoju, gdzie go wyrzuca lub w kuchni zgarnia jedzenie spowrotem do garnków podczas nieobecności innych. Anoreksja jest bardzo trudna do zdiagnozowania w początkowych etapach, dodatkowo nastolatki by zakryć swoja utratę wagi ubierają grube swetry by rodzice nie zorientowali się że coś jest nie tak.
Anoreksja jest bardzo specyficzną chorobą głównie z tego względu że naukowcy nie odnaleźli na nią lekarstwa, a w konsekwencji tego żadna apteka nie posiada specjalnych medykamentów do jej leczenia. Zazwyczaj odbywa się ono przez hospitalizację, rozmowy z psychologiem czy przez izolację od dotychczasowego otoczenia. Celem jaki stawiają sobie lekarze i psychoterapeuci jest to żeby chorych przywrócić do normalnych nawyków żywieniowych oraz akceptacja swojego ciała takim jakie jest. W leczeniu ważne jest by również rodzice nastolatka brali w nim udział i to by poświęcali mu znacznie więcej czasu i rozmów,  które są elementem terapii przy każdej chorobie na tle psychicznym. Nadmierne odchudzane może prowadzić również do różnorodnych zaburzeń związanych poziomem witamin oraz mikroelementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.
Osoby które na co dzień zajmują się leczeniem takich osób mają bardzo trudne zadanie, głównie z tego powodu że anorektyczki znają bardzo dużo sposobów związanych z chowaniem jedzenia  czy oszukiwaniem pracowników szpitali że wszystkie przyznane posiłki zostały przez nich spożyte. Jednak ukrywanie jedzenia mają do tego stopnia opanowane że nawet podczas ich długotrwałego „spożywania” waga cały czas spada.
Bardzo często choroba ta przez dłuższy czas niezważona przez rodziców nastolatka może prowadzić do śmierci poprzez wycieńczenie organizmu. Dlatego tak ważne jest by rodzice dzieci, które przechodzą okres dojrzewania bacznie przyglądali się swojemu dziecku a także nie dawali się zwieźć kiedy podejrzewają jakiekolwiek problemy.

o Autorze

Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Komentarze

Popularne posty