poniedziałek, 16 stycznia 2012

Leczenie, objawy i diagnostyka skoliozy

Autorem artykułu jest Olek Nowak

Problemy z postawą i asymetria sylwetki to problem dotykający coraz większą liczbę dzieci, który może doprowadzić do zmniejszenia samooceny dziecka lub jego wyobcowania. Przyczyną zniekształcenia sylwetki jest choroba zwana skoliozą, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa.

skoliozaDolegliwość ta nie jest następstwem dźwigania ciężarów, np. plecaka z książkami, choć często właśnie tego typu działania uważane są za główną przyczynę skoliozy. Niestety do dzisiaj nie jest realne bezsporne wskazanie przyczyny tworzenia się ogromnej większości przypadków tego schorzenia.

Skoliozę dość trudno zdiagnozować w pierwszym stadium choroby. Zostaje ona  najczęściej rozpoznana w wypadku, kiedy wykrzywienie kręgosłupa u dziecka zostanie zanotowane przez rodziców lub lekarza pierwszego kontaktu. Dodatkowymi objawami może ponadto być ciągłe przemęczenie, bóle w dolnej części pleców oraz asymetryczne ułożenie bioder i barków.
W ostatnim czasie skolioza jest także dość często wykrywana w czasie szkolnych badań okresowych. Używane jest tu urządzenie do wykonywania zdjęć cyfrowych poddawanych w kolejnym etapie analizie cyfrowej. Skolioza w ten sposób odkryta jest potem analizowana na bazie zdjęć rentgenowskich. Zdjęcia te gwarantują określenie skrzętnego położenia oraz kształtu danych kości i tym samym skonstatowanie prawidłowiej strategii kurowania.

Obecnie leczenie skoliozy w pierwszym stadium rozwoju jest niesłychanie skuteczne. W tym przypadku stosuje się fizjoterapię. Można wyróżnić kilka metod fizjoterapii skoliozy, które różnią się od siebie rodzajem ćwiczeń, intensywnością treningu, a także długością poszczególnych sesji treningowych. Kolejną metodą leczenia skoliozy będzie zastosowanie gorsetu.
Rehabilitacja trwa w większości wypadków od kilku miesięcy do kilku lat. Podczas tego okresu pacjent nosi odpowiedni rodzaj gorsetu, który dobrany jest przez lekarza po przeanalizowaniu zdjęć rentgenowskich. Również leczenie operacyjne wiąże się z przymusowym używaniem gorsetu przez kilkanaście miesięcy do momentu, gdy zrosną się usztywnione kręgi. Leczenie operacyjne skoliozy jest jedną z najtrudniejszych operacji ortopedycznych i wykorzystuje się je tylko wtedy, gdy nie ma możliwości użycia innych metod. Warto tutaj jednak podkreślić, że należyte podejście terapeutyczne umożliwia obecnie nader efektywnie leczyć to niedomaganie.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz