Etapy odchudzania

Autorem artykułu jest Sylwia Rogozińska

Walka z nadwagą to walka z samym sobą. Jak reaguje nasz organizm na zmmniejszoną porcję energii dostarczaną z pożywieniem. Na jakim etapie odchudzania Ty jesteś. Przekonaj się już dziś.

Nadszedł ten dzień. Podjęłaś prawidłową decyzję. Zaczęłaś walkę ze zbędnymi kilogramami. Postanowiłaś zacząć się racionalnie odżywiać lub też wybrałaś dietę, która uważasz, że będzie najskuteczniejsza. Skoro tak, to warto zapoznać się z kolejnymi etapami odchudzania i odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zachowuje się mój organizm pod wpływem zmniejszonej dawki energetycznej.

Pierwszy etap
W zależnosci od organiazmu trwa on od 3-5 dni. Na skutek zmniejszonych ilości kalorii dostarczanych z pożywieniem zaczynasz spalać zapasy glikogenu. Towarzyszy temu utrata wody. Zatem, jeżeli w owym okresie zrzuciliśmy od 1-3 kg to 70% tej wartości stanowi woda.Utrata tkanki tłuszczowej w tym okresie jest niewielka i stanowi zaledwie 25%. Waga wskazuje mniej zatem jesteśmy z siebie bardzo dumni i pełni optymizmu na przyszłość.

Drugi etap
Na tym etapie organizm zaczyna pojmować, że musi zacząć prowadzić oszczędny tryb pracy. Aby jednak móc normalnie funkcjionować zaczyna wykorzystywać energię skumulowaną w tkance tłuszczowej. Proces utraty zbędnych kilogramów dopiero sie zaczyna. W ciągu dalszych 10-15 dni utrata wagi nie będzie juz tak szybka, ale za to dużo bardziej efektowna, ponieważ aż 65% straconej masy ciała to tłuszcz. Jakoże pierwszy etap mamy juz za sobą i nie wszystko jest tak różowe, niektóre z nas wracają do dawnych nawyków żywieniowych. Pomimo odczuwania przemęczenia absolutnie w tym momencie nie powinniśmy się zmniechęcać i walczyc dalej.

Trzeci etap
Osiągneliśmy etap homeostazy. Nie odczuwamy już tak chronicznego zmęczenia, nasz organizm przyzwyczaił sie do nowych warunków pracy. Waga stopniowo idzie w dół, z czego niezmiernie się cieszymy. Jesteśmy wytrwali i to daje nam dużą dawkę pozytywnej energii na tym etapie. Nasz organizm ciągle wykorzystuje zapasy tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy jednak, że ilość komórek tłuszczowych w naszym organizmie się nie zmienia, a jedynie zmniejsza się ich objętość i waga. Zatem powrót  po diecie do niezdrowego trybu życia doprowadzi do tego, że niechciane kilogramy wrócą. Na tym etapie moze zdarzyć się, że przez okres tygodnia waga może stać w miejscu. Nie przejmuj się jednak. Nasz organizm musi odpocząć, aby przyzwyczaić się do zmniejszonej masy ciała.

Czwarty etap
Osiągneliśmy sukces. Mamy upragnioną masę ciała. W zależności od stopnia nadwagi stało sie to po miesiącu lub po roku. Ważne, że wytrwaliśmy. Teraz zakazane jest tylko jedno. Powrót do starych nawyków żywieniowych. Nie pozwalajmy sobie na całkowite odprężenie. Pamiętajmy, że bez słodyczy, słonychj przekąsek można się obyć. Niech nas motywuje zazdrosne spojrzenie koleżanek i kolegów oraz dużo lepsze samopoczucie.
---
Sylwia
www.zdrowo-zyj.blogspot.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaki - wartości odżywcze i witaminy

Kurzajki - powiedz im "NIE" raz na zawsze!

Serdecznik, przedłużenie życia, magnez

Owsiki, czyli "trudne" pasożyty

Czerwona fasola - nowe odkrycie dietetyków czy chwilowa moda ?

Nowoczesne metody leczenia łysienia

Jak rozpoznać świerzb?