sobota, 21 stycznia 2012

Jak zadbać o zdrowie przed poczęciem dziecka?

Autorem artykułu jest N.D.

Kobiety najczęściej idą do lekarza, kiedy podejrzewają, że mogą być w ciąży. W trosce o zdrowie przyszłego potomka warto jednak na kilka miesięcy przed poczęciem skontrolować stan własnego organizmu, by wyrównać niedobór witamin i zaszczepić się na choroby zakaźnie.

Postanowiliście z partnerem postarać się o dziecko. Jednak zanim zajdziesz w ciąże, daj swojemu ciału kilka tygodni lub miesięcy na wyrównanie pracy. Aby w dobrej formie przejść przez pełne dziewięć miesięcy, potrzeba najczęściej zmienić nieco tryb życia. Przede wszystkim na początku powinnaś się udać do lekarza ginekologa, aby wykonał standardowe badanie, a także zlecił kontrolę poziomu hormonów płciowych i tarczycy, badanie ogólne moczu, morfologię i krzepliwość krwi oraz poziom glukozy.
Powinna zostać sprawdzona także grupa krwi Twojego partnera w celu ewentualnej diagnostyki ryzyka konfliktu serologicznego – możesz o tym poczytać na forum o ciąży.
Następnie lekarz zleci badania w kierunku obecności przeciwciał. Między innymi trzeba sprawdzić, czy jesteś odporna na infekcję wirusem cytomegalii i różyczki oraz pierwotniakiem toksoplazmozy – każde z nich jest patogenem mogącym zaburzyć rozwój dziecka. Prawdopodobnie na podstawie tych wyników badań, lekarz podejmie decyzję o ewentualnym szczepieniu, zwłaszcza, jeśli nie chorowałaś lub nie byłaś szczepiona na różyczkę. Wirus ten może powodować poważne wady u dziecka, miedzy innymi słuchu i rozwoju umysłowego. Po zabiegu powinnaś odłożyć poczęcie na trzy miesiące. Jeśli pracujesz w dużym skupisku ludzi, warto też zaszczepić się na WZW typu A i B, uchroni cię to przed ryzykiem zakażenie podczas porodu w szpitalu, jeśli będzie wymagał interwencji zabiegowej.

Przed poczęciem dobrze jest wyleczyć próchnicę zębów, jest ona głównym źródłem infekcji innych tkanek w czasie ciąży, kiedy trochę spada ludzka odporność. Kilka miesięcy przed poczęciem odstaw antykoncepcję hormonalną lub wyciągnij wkładkę domaciczną, aby fizjologia i anatomia płodności powróciły do normy. Rzuć palenie i dostaw alkohol. Nikotyna powoduje niedotlenienie u płodu i wpływa na niską masę urodzeniową. Najczęściej kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży koło 6.–8. tygodnia, co oznacza, że do tego momentu pali. Ma to zgubny wpływ na dobrostan dziecka. Jeśli przyjmujesz stale jakieś leki, skonsultuj się ze swoim lekarzem, aby przepisał ci takie, które są najmniej szkodliwe dla dziecka. Jeśli twój partner prowadzi niehigieniczny tryb życia – pali papierosy, pije dużo kawy i jest narażony na stres, także powinien się zbadać i zmienić nawyki, aby poprawić jakość swojego nasienia.

Zacznij się zdrowo odżywiać, przede wszystkim jedz świeże produkty i zróżnicowane posiłki, możesz już zacząć korzystać z przepisów dla kobiet w ciąży. Zrezygnuj z fast foodów, potraw bardzo tłustych i bardzo słodkich, ogranicz także spożycie soli. Jeśli pijesz dużo kawy, zacznij ją powoli ograniczać, aby móc odstawić na tydzień, dwa przed poczęciem. Wyrównaj wagę – jeśli masz niedowagę powinnaś przytyć, jeśli nadwagę schudnąć. Ta druga niestety rodzi duże prawdopodobieństwo powikłań, może prowadzić do cukrzycy indukowanej ciążą, nadciśnienia, a nawet utrudniać zajście w ciążę. Rozpocznij także doustną suplementację kwasem foliowym w dawkach 0,4 mg dziennie. Chroni on dziecko przed wadami rozwoju układu nerwowego, ale głównie wtedy, gdy przyjmowany jest trzy miesiące przez poczęciem.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz: