piątek, 13 lipca 2012

Magnez i wapń dla zdrowia

Magnez i wapń dla zdrowia

Autorem artykułu jest Jacek Biernacki
 
Minerały, obok witamin stanowią bardzo ważny element prawidłowego rozwoju organizmu człowieka. Wśród tych pierwszych wymienić należałoby jedne z ważniejszych – wapń i magnez. Jakie mają znaczenie dla zdrowia? Jakie są objawy ich niedoboru i jak najszybciej je uzupełnić?

Wapń - budulec kości, ale nie tylko
Tak, jak już wspomniano, wapń jest potrzebny do prawidłowego wzrostu kości - ma to znaczenie przede wszystkim w okresie dzieciństwa, kiedy zapotrzebowanie na niego wzrasta. To jednak nie wszystko. Zwiększenie, nawet o 30% następuje podczas ciąży, ważne jest również przyjmowanie go w większych ilościach szczególnie przez kobiety, ale też mężczyzn powyżej 40. roku życia - zmniejsza to ryzyko występowania osteoporozy. Niedobory wapnia może powodować między innymi dieta uboga w produkty mleczne, ale nie tylko.
Wbudowywanie wapnia w tkankę kostną jest prawidłowe, gdy ten występuje w organizmie w proporcjach 1:1 w stosunku do fosforu. Nadmiar fosforu, spowodowany spożywaniem dużej ilości napojów gazowanych sprawia, że wapń się „marnuje”, dlatego też należy ograniczyć ich spożywanie zwłaszcza w przypadku dzieci. Oprócz funkcji budulcowej, wapń pomaga również w zachowaniu prawidłowego ciśnienia krwi, obniża również poziom cholesterolu – zmniejsza tym samym ryzyko chorób serca i miażdżycy.

Magnez - energetyczny zapłon
Magnez występuje prawie w równych proporcjach w mięśniach i w kościach. Pełni funkcję „zapalnika”, który uruchamia uwalnianie kilkuset enzymów w organizmie. Innymi słowy - odpowiedni poziom magnezu pozwala na utrzymanie odpowiedniej kondycji - odpowiedni, czyli wahający się w granicach od 290 do 360 mg/dzień, w zależności od wieku, płci i ogólnego stanu organizmu.
Nie należy również zapominać o odpowiedniej współpracy magnezu z wapniem na polu przewodzenia impulsów nerwowo-mięśniowych, umożliwia również wchłanianie się wapnia, co przekłada się na gęstość kości. Aby była ona możliwa na najwyższym poziomie, stosunek wapnia do magnezu powinien być w proporcjach 2:1. Odpowiedzialność magnezu za reakcje nerwowe sprawia, że jego niedobór przyczynia się do zmniejszenia ich kontroli - wymienić należy tu między innymi nadpobudliwość, lęk, nadpobudliwość psychoruchową.
Jak można łatwo zauważyć, obecność obu minerałów w organizmie człowieka jest niezbędna - ich niedobory prowadzą do zmian w organizmie, często powodujących choroby, zwłaszcza w podeszłym wieku. Dlatego też tak ważna jest zbilansowana, urozmaicona dieta, pełna różnorodnych składników.
---
Informacje o innych witaminach i minerałach znajdą Państwo na stronie www.witaminka.info.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz