wtorek, 17 lipca 2012

Wiedza o odchudzaniu

Wiedza o odchudzaniu

Autorem artykułu jest Przemysław Pawlicki
   Woda jest niczym płynne środowisko, niezbędne do usuwania końcowych produktów przemiany materii. 
Woda stanowi średnio 60% masy dorosłego człowieka, w przypadku noworodka ok. 15% więcej. Bez wody nie byłby możliwy transport jakichkolwiek substancji odżywczych do komórek organizmu. To ona jest w 75% składnikiem mięśni oraz w 90% - krwi.
Również nie może jej zabraknąć w procesie wypłukiwania toksyn z wewnątrz ustroju. Co istotne, człowiek może nie jeść nawet przez miesiąc, ale przebywając dwa do trzech dni bez przyjęcia jakiegokolwiek płynu, umiera od razu z odwodnienia. Nic dziwnego, skoro sama woda zajmuje jakieś 60% całkowitej masy naszego ciała! 
Twoja waga waży wszystko: kanapkę, którą zjadłeś przed chwilą, wypitą kawę, ale także zjedzony kilka godzin temu posiłek, który jeszcze nie został strawiony. Niestety, to nie koniec. Do tego trzeba doliczyć kości, mięśnie, tłuszcz, wodę w organizmie, jak również ubrania, które masz na sobie. Jednak główny wpływ na wahania wagi mają: zawartość wody i tłuszczu w organizmie.
Jeżeli od razu po wypiciu np. 0.5l wody staniesz na wadze, twój ciężar będzie większy, ale tylko na krótki moment, czyli do momentu, kiedy twój organizm nie wydali wypitej wody. Kiedy masz problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie, twoja waga będzie wyższa, możesz ważyć nawet do 2 kg więcej. Kiedy jesteś po ostrej chorobie, a twój organizm jest odwodniony, możesz ważyć nawet 2 kg mniej. Z tego względu, że zawartość wody w organizmie waha się z godziny na godzinę, twoja waga może też się zmieniać.

10 wskazówek do lżejszego jedzenia
1. Spożywajmy w większości roślinne produkty spożywcze, takie jak owoce i warzywa oraz produkty zbożowe. Ich zdecydowana większość zawiera minimalne ilości tłuszczu bądź wcale. Wyjątek stanowią orzechy.
2. Przyrządzajmy potrawy ze świeżych składników. Dania gotowe, sosy czy zupy zawierają najczęściej duże ilości tłuszczu. Czytajmy skład produktów i wybierajmy te z najmniejszą zawartością tłuszczów.
3. Wybierajmy chude mięsa i drób, niskotłuszczową kiełbasę, mleko i produkty mleczne. Zwracajmy uwagę na podawaną na opakowaniach zawartość tłuszczu.
4. Spożywaj produkty nieprzetworzone zawierające naturalne witaminy, sole mineralne, błonnik, Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe.                                                              
5. Unikaj nadmiernej ilości cholesterolu..
6. Przyrządzajmy w większości kanapki wegetariańskie, np. z pomidorami, rzodkiewką, ogórkiem czy chrzanem.
7. Obchodźmy się oszczędnie z tłuszczem podczas przyrządzania posiłków. Naczynia z powłoką teflonową doskonale radzą sobie z niewielką ilością tłuszczu.
8. Do przyrządzania sałatek używajmy niewielkiej ilości oleju. Zamiast majonezu świetnie nadają się jogurt, twaróg, mleko czy śmietana.
9. Staraj się ograniczać ilość spożywanego cukru i aspartamu.
10. Staraj się ograniczać ilość spożywanej soli i glutaminianu sodu.

Tłuszcz a waga
Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka przede wszystkim ludzi mieszkających w krajach uprzemysłowionych (kraje trzeciego świata są wolne od chorób związanych z nadmiarem tłuszczu). Każdy kilogram zmagazynowanej tkanki tłuszczowej wynosi około 7000 kcal. Ilość ta pozwala przeżyć człowiekowi 3-4 dni bez spożywania pokarmów (potrzebna dawka kaloryczna wynosi dziennie ok. 2000 kcal). Osoby szczupłe posiadają zazwyczaj 8 kg zapasów tłuszczu, co pozwala na przeżycie do kilku tygodni przy minimalnych dziennych racjach żywieniowych. Większość z nas tyje od spożywania zbyt dużej ilości pokarmów, dostarczających określoną liczbę kalorii. Gdy dostarczane wraz z pożywieniem kalorie nie zostaną spalone w ciągu dnia, odkładają się w postaci tłuszczu.
O ile zawartość wody zmienia się bardzo szybko to dużo gorzej jest ze zmianą zawartość tłuszczu. Spalanie tkanki tłuszczowej zachodzi dużo wolniej i zależne jest od zjedzonych kalorii. Jeżeli będziesz przyswajać więcej kalorii niż będziesz w stanie spalić, twoja waga wzrośnie. Aby wytworzyć 0,5kg tłuszczu musisz zjeść 3,5 tys. dodatkowych kalorii. Czyli jeżeli Twoje dzienne zapotrzebowanie to 2,5 tys. kalorii (dla kobiet), to w sumie musiałabyś zjeść 6 tys. kalorii w ciągu dnia. Jest to raczej trudne do osiągnięcia. Jednak jeżeli rozbijemy to na pięć dni, to wystarczy 700 kalorii więcej dziennie, a po pięciu dniach Twoja waga wskaże 0,5kg więcej tłuszczu (0,5kg tłuszczu to 2,5 kostki masła).

Procentowa ilość tkanki tłuszczowej to część, jaką stanowi ona w całkowitej masie ciała. U dorosłej kobiety powinna ona stanowić 18–24 %, o nadwadze świadczy zaś wynik klasyfikujący się w granicach 25–29%. Otyłość występuje, kiedy wynik % przekracza 30. 
Teraz już wiesz, że najlepiej ważyć się na czczo i z rana. Wybierz sobie jeden dzień w tygodniu, np. poniedziałki i kontroluj swoją wagę raz na tydzień. Będzie to najbardziej optymalne i prawdziwe, gdyż liczba kilogramów na wadze może zmieniać się z dnia na dzień, ale tak naprawdę potrzebujesz kilku dni, aby przybyło ci tłuszczu, a nie wody w organizmie.

Sport a waga
To, co jest dobre dla młodej kobiety, nie sprawdzi się, a nawet może zaszkodzić seniorce. Sport, który rozwija mięśnie nóg, pomoże spalać kalorie, ale nie ułatwi walki o płaski brzuch. Nawet pływanie nie w każdym przypadku się sprawdzi, bo trzeba wiedzieć, jaki styl jest odpowiedni. Dlatego, wybierając dyscyplinę sportu, weź pod uwagę swój wiek, kondycję czy mankamenty figury, których chcesz się pozbyć.
Sport jest idealnym uzupełnieniem zdrowego odżywiania. Dzięki aktywnościom sportowym dużo łatwiej jest utrzymać organizm w równowadze, a i zbędne  kilogramy zostają zrzucone dużo szybciej. Ruch na świeżym powietrzu ma wiele innych zalet, jak np. poprawa zdolności koncentracji, redukcja stresu czy lepsze samopoczucie. Każdy, naprawdę każdy jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiednią dyscyplinę sportową, której może oddawać się z pasją. Niestety, wiele osób na samą myśl o sporcie oblewa zimny pot. Niejednokrotnie lęk czy wręcz paniczny strach przed ośmieszeniem się przed innymi jest zbyt duży, aby móc uprawiać określoną dyscyplinę sportową.
---
Sekretna trójka - 3 proste kroki do lepszego zdrowia.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz