czwartek, 26 lipca 2012

Nie przeholuj ze słońcem

Nie przeholuj ze słońcem

Autorem artykułu jest (bram)

Lato kojarzy się nam z wypoczynkiem, z przyjemnym opalaniem się, które jednak w nadmiarze prowadzi do uczuleń i oparzeń skóry. W wyniku zbyt długiego przebywania na słońcu może dojść także do porażenia słonecznego czy udaru cieplnego. To stany niebezpieczne nawet dla życia.
Porażenia słonecznego możemy nabawić się na słońcu, udaru cieplnego także w przegrzanym pomieszczeniu, np.w samochodzie.
Najczęstszym skutkiem przedobrzenia z opalaniem są niegroźne, zdawałoby się, oparzenia, które dość szybko mijają, jeśli postawimy „szlaban“ na słońce i posmarujemy spieczoną skórę odpowiednim preparatem. Ale nie można ich lekceważyć, zwłaszcza w młodym wieku. Stwierdzono, że zachorowanie na nowotwory skóry, występujące zwykle w wieku starszym, jest tym bardziej prawdopodobne, im więcej razy przed 20. rokiem życia dochodziło do oparzeń słonecznych.

Kiedy porażenie słoneczne?
Jeśli u osoby, która długo przebywała na słońcu, pojawią się takie objawy jak silny ból głowy, niepokój, przekrwienie skóry twarzy, nudności i wymioty, zaburzenia orientacji i świadomości aż do utraty przytomności włącznie, można podejrzewać porażenie słoneczne (nazywane potocznie udarem słonecznym). Jest to nadmierne przekrwienie i podrażnienie opon mózgowych i mózgu na skutek intensywnego nasłonecznienia głowy i karku. Pamiętajmy, że każdy z nas ma indywidualną wrażliwość na słońce i trzeba wiedzieć, kiedy schronić się w cień.
niePrzeholujZeSloncem
Najbardziej na porażenie narażone są dzieci, osoby z łysiną (włosy chronią głowę) i starsze. Te osoby nie powinny wychodzić na słońce bez nakrycia głowy i opalać się w pełnym słońcu, zwłaszcza w czasie upału. Przypomnijmy, że opalanie się latem w środku dnia (od godz. 11 do 15) jest szkodliwe dla wszystkich, niezależnie od wieku i stanu zdrowia.

A kiedy udar cieplny?
Poty, osłabienie, zawroty głowy i mroczki przed oczami, szybki, płytki oddech i przyspieszone tętno, początkowe pobudzenie a potem nawet utrata przytomności (a więc objawy podobne jak przy porażeniu słonecznym), mogą wskazywać na udar cieplny, czyli przegrzanie organizmu wskutek przebywania w wysokiej temperaturze przy utrudnionym oddawaniu ciepła na zewnątrz. Inaczej mówiąc, przyczyną takich udarów są zaburzenia wymiany ciepła między organizmem a otoczeniem. Towarzyszy temu odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe w organizmie.
Do udaru cieplnego może dojść nie tylko na słońcu, ale (nawet łatwiej) w przegrzanym podczas upałów samochodzie czy pomieszczeniu. Stąd konieczność przewietrzania auta przed jazdą, częstszych przerw na odpoczynek w czasie podróży, lekkiego, przewiewnego ubierania się, nawadniania organizmu płynami. Na przegrzanie szczególnie narażone są małe dzieci podróżujące w fotelikach. Trzeba więc ubrać je lekko (w zależności od klimatyzacji wnętrza), zdjąć buty i czapkę, podawać płyny (soki, wodę mineralną).
---
Najchętniej czytana gazeta przez diabetyków!!!
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz