piątek, 13 lipca 2012

Mocne trunki receptą na długowieczność?

Mocne trunki receptą na długowieczność?

  Stulatkowie, pytani o receptę na długowieczność, często przyznają się do codziennego sączenia alkoholu. Tak twierdzi chociażby Dorothy Peel, która żyje już ponad 107 lat. 
Brytyjka twierdzi, że przeżyła ponad wiek, dzięki codziennemu spożywaniu sherry i whisky
Dorothy wygląda i czuje się świetnie – codziennie robi na drutach, samodzielnie wybiera się po zakupy i dużo czyta. Nie zbadano jeszcze na ile jest to zasługa procentów, a na ile innych czynników, jednak niewątpliwe jest to, że Dorothy trzyma się lepiej niż niejeden młodziak.

Kobiety w średnim wieku, które codziennie spożywają niewielkie ilości alkoholu będą cieszyć się lepszym zdrowiem. Tak twierdzą naukowcy z Szpitala Kobiecego Brigham w Bostonie i Harvardzkiego Instytutu Zdrowia Publicznego. Z badań przeprowadzonych na ponad 14 tysiącach kobiet wynika, że regularne stosowanie umiarkowanych dawek alkoholu, wypływa na lepszy stan zdrowia w późniejszym wieku. Wszystko to jednak oczywiście pod warunkiem umiaru.

Alkohol i długowieczność to tytuł książki Raymonda Pearla. Ten amerykański biolog, specjalizujący się w genetyce, jako pierwszy stworzył gernotologiię (naukę o procesach starzenia). Twierdził on, że jedną z głównych przyczyn starzenia jest szybszy metabolizm i dostatek. Zauważył on związek między masą ciała i tempem przemiany materii a długowiecznością. Sam jednak nie unikał dostatku – nie stronił od alkoholu, jedzenia i zabawy. Owocem tego był książka Alcohol and Longevity, w której uznaje regularne spożywanie małych ilości alkoholu jest znacznie zdrowsze od całkowitej abstynencji czy też jego nadużywania.

Umiar to podstawa. Najlepszym doradcą jest umiar. Nawet najzdrowsze składniki, stosowane w dużych ilościach, przynoszą odwrotny efekt. Alkohol, spożywany w nadmiarze staje się ogromnym wrogiem naszego ciała, paraliżując jego podstawowe funkcje. Jeśli więc chcemy korzystać z jego zbawiennego wpływu koniecznie musimy poznać znaczenie słowa: umiar.
-- O autorze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz