niedziela, 29 lipca 2012

Wędlina....Czy wiesz co jesz?

Wędlina....Czy wiesz co jesz?

Autorem artykułu jest Katarzyna Dziczek
W sklepach można kupić trzy rodzaje wędlin: tradycyjną, ekologiczną i wędlinę produkowana masowo.
Na szczęście mamy wybór.
Cena wędliny zależy od sposobu jej wytworzenia.

Wędliny tradycyjne
Produkowane są według Tradycyjnej, często regionalnej receptury. Wędliny te są produkowane bez dodatków sztucznych, konserwantów i polepszaczy smaku. Jedynym konserwantem jest sól z niewielkim dodatkiem soli peklującej.
Każdy producent a obowiązek zamieszczenia składu wędlin na swoich wyrobach.
Tradycyjne wędzonki powstają w wędzarniach opalanych wyłącznie drewnem, najczęściej w dymie z drewna bukowego, dębowego, jabłoniowego, czy tez jałowca. Nie ma tam aromatu wędzarniczego jak w przypadku wędlin produkowanych masowo.
Większość konwencjonalnych wędzonek wędzona jest nowoczesnymi metodami, w których wykorzystuje się preparaty dymu wędzarniczego – jest to mieszanina tłuszczu i związków chemicznych z dymu i przypraw.
Mięso wykorzystywane do produkcji tradycyjnych wędlin pochodzi ze zwierząt hodowanych przez okolicznych rolników,
a nie z przemysłowych hodowli, dlatego wolne jest od różnego rodzaju antybiotyków czy hormonów.
Żywność tradycyjna nie tylko jest zdrowsza, ale i smakuje dużo lepiej. W sklepie pytaj o skład wędlin.
Wędliny tradycyjne nie są produkowane masowo, gdyż mięso użyte przy jego produkcji nie może pochodzić z przemysłowych hodowli.

Wędliny Ekologiczne
Wytwarzane są w podobny sposób co tradycyjne, jednak spełniają jeszcze jeden ważny warunek. Mięso pochodzi od zwierząt hodowanych metodą ekologiczną, czyli bez stymulatorów wzrostu, żywione pokarmem pochodzącym z upraw ekologicznych, mają dostęp do pastwisk, wybiegów, światła słonecznego.
Do wyrobu wędlin ekologicznych stosowane jest mięso odpowiednich ras trzody chlewnej i bydła. Są to najczęściej rasy rodzime cechują się wysokimi walorami jak: genetyczna odporność na choroby, wysoka płodność, długowieczność oraz zdolności adaptacyjne do warunków środowiskowych i nie wzbogacanych intensywnie pasz. Przy produkcji wędlin ekologicznych stosowane są również zioła z upraw ekologicznych.
Wędliny Ekologiczne posiadają certyfikat ekologiczny, który sprzedawca jest zobowiązany pokazać klientowi. Na banderolach zamieszczony  powinien być znak graficzny, który jest odzwierciedleniem tego, że produkt został wytworzony zgodnie
z systemem  kontroli i certyfikacji produkcji ekologicznej. Jest to wspólnotowy  znak "rolnictwo ekologiczne" umieszczony na etykiecie produktu oraz napis „rolnictwo ekologiczne – system kontroli WE”.
Oprócz wspominanego, coraz powszechniej stosowanego logo europejskiego z kłosem, uprawnienia jednostek certyfikujących, mają:
Jednostka Certyfikacji Produkcji Ekologicznej:
 PNG Sp. z o.o.
AGRO BIO TEST Sp. z o. o.
BIOEKSPERT Sp. z o.o
COBICO Sp. z o.o.
EKOGWARANCJA PTRE Sp. z o.o.
POLSKIE CENTRUM BADAŃ I CERTYFIKACJI S.A. ODDZ/ W PILEBIOCERT MAŁOPOLSKA Sp. z o.o.
Jednostki certyfikujące regularnie raz do roku odbywają kontrole w gospodarstwach i przetwórniach certyfikowanych.
Wydawany jest certyfikat, który  może być rok rocznie odnawiany po przejściu pozytywnej kontroli.
Zanim jednak zdecydujemy się na zakup żywności określanej mianem „Ekologiczna” powinniśmy pamiętać, o tym, że nazwa ta bywa często nadużywana. Bywa tak, że producenci używają chwytów marketingowych dla swoich produktów i określają je mianem: Zdrowa Żywność, produkty prosto od chłopa, naturalne, bez konserwantów, z najczystszych terenów Polski itp.
Jest to jednak tylko nazwa potoczna.
Eko-żywność musi spełnić szereg warunków. Przede wszystkim w odróżnieniu od konwencjonalnej żywności jest certyfikowana.
Najważniejszą i najczęściej wymienianą zasadą eko-produkcji jest stosowanie środków naturalnych, nie przetworzonych technologicznie. W produkcji eko-żywności niedopuszczalne jest stosowanie genetycznych modyfikacji, a w produkcji zwierzęcej pasz przemysłowych, antybiotyków czy stymulatorów wzrostu. Gleby, na których rosną ekologiczne uprawy nawożone są nawozami zielonymi, kompostem, obornikiem i innymi minerałami pochodzącymi z przyrody.

Wędliny produkowane masowo.
Musimy pamiętać o tym, że przy produkcji konwencjonalnej żywności, czyli takiej która możemy kupić w marketach powszechnie stosuje się dodatki
 i substancje wspomagające, które są szkodliwe dla naszego organizmu oraz, że Żywność konwencjonalna jest genetycznie modyfikowana.
Przede wszystkim są to środki przedłużające trwałość i stabilizujące barwę (NaCl, azotyny, azotany), przeciwutleniacze ograniczające powstawanie nitrozoamin (izoaskorbnian i askorbinian sodu), dodatki regulujące kwasowość (cytryniany), konserwujące i stabilizujące smak, barwę (sorbiniany, octany, mleczany) oraz wzmacniające smak i zapach (glutaminian sodu). Również ważną grupą dodatków, mającą wpływ na atrakcyjny wygląd, są sekwestranty (fosforany), emulgatory (estry kwasów tłuszczowych), a także cała gama tzw. wypełniaczy i zagęstników (skrobie, hydrokoloidy, żelatyny i białka).
Stosuje się je po to, aby zużyć do produkcji jak najmniej właściwego składnika, czyli mięsa. Które czasami potrafi stanowić w wyrobach śladowe ilości.
Mięso z produkcji konwencjonalnej zawiera w sobie sztuczne wspomagacze, odżywki, hormony wzrostu i inne produkty mające doprowadzić do zwiększonej masy zwierząt w sposób nienaturalny, a więc niekoniecznie bez wpływu na zdrowie zwierzęcia i w konsekwencji nasze.
Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że dodatki stosowane w przemyśle mięsnym, pozwalają w znacznym stopniu obniżyć koszty produkcji poprzez podnoszenie pewnych parametrów fizykochemicznych, zwiększenie trwałości oraz nadanie produktom formy bardziej atrakcyjnej wizualnie.
Obniżenie w ten sposób kosztów produkcji niesie ze sobą pewne ograniczenia i zagrożenia. Przede wszystkim wtedy, gdy producenci nie stosują zalecanych ilości dodatków lub w znaczącym stopniu zaniżają zawartość głównego składnika mięsnego w produkcie końcowym. Kompromis ten jest bardzo trudny
 do osiągnięcia, ponieważ producenci są pod ciągłą presją ze strony konsumentów oraz sieci handlowych, które chcą kupować produkty jak najtańsze.
W związku z powyższym ilość mięsa w wędlinach zastąpiona jest chemią. Rzadko kto prosi w markecie o pokazanie składu szynki czy polędwicy.
Dlatego też wszystkie te wędliny maja taki sam smak. Bo do ich produkcji używany jest ten sam składnik- glutaminian sodu.
W produkcji masowej stosowany są fosforany, których jedną z najważniejszych pseudo  zalet jest zdolność wiązania wody, co pozwala na tzw. podnoszenie wydajności produktów mięsnych. Tzn. więcej wody w produktach więcej kilogramów. Ale na pewno nie mięsa. Do wędlin dodawana jest skrobia kukurydziana, która jest wypełniaczem. Zwiększa  się wtedy wydajność produktu, a tym samym obniża koszt jego wytworzenia.
Masz wybór.. Ty decydujesz co jesz!
---
Wasz Sklep Zdrowa Tradycyjna i Ekologiczna Żywność  Koszykowa 20 Warszawa
http://www.waszsklep.com.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz