piątek, 15 czerwca 2012

Przyczyny powstawania próchnicy

Przyczyny powstawania próchnicy

Stomatolodzy potwierdzają, że próchnica stała się swego rodzaju chorobą cywilizacyjną. Niestety choć w wielu przypadkach jest widoczna wcześniej, to pacjenci zgłaszają się do dentysty dopiero wtedy gdy ząb zaczyna boleć. Tymczasem próchnica nie rozwija się z dnia na dzień. Jeśli dentysta wyleczy ją jak najszybciej to nie będziemy się musieli martwić problemami zdrowotnymi w przyszłości. Mało kto zwraca uwagę na badania naukowców, które podkreślają, że nawet mała próchnica może być przyczyną nowotworu. Jednak jeśli dbamy o uzębienie i co pół roku chodzimy na kontrolę, to nie musimy się obawiać chorób związanych z próchnicą.

Jak zapobiec powstawaniu próchnicy?

Otóż pamiętajmy, że w najpoważniejszą przyczyna powstawania próchnicy jest zła dieta. Jeśli opiera się ona głównie na słodyczach to możemy być pewni, że prędzej czy później będziemy się musieli pogodzić z faktem, że nasze zęby zaczną się robić czarne. Naturalnie od kilku słodyczy jeszcze żaden ząb nie wypadł, ale nie warto z nimi przesadzać. Słodycze są bardzo zdradzieckie, gdyż wydaje nam się, że je szybko zjemy i nie będą wpływały na zęby. Tymczasem podczas rozgryzania cukierka czy ciastka jakaś jego część pozostaje na zębach. To zaś jest idealną pożywką dla bakterii. Podobnie działają wszelkiego rodzaju napoje gazowane. Następnym czynnikiem wpływającym na powstawanie próchnicy jest zła higiena jamy ustnej.

Największy problem z utrzymaniem zębów w czystości mają dzieci. Im szybciej będziemy je uczyć szczotkowania tym łatwiej będzie zapobiec próchnicy. Każdy dentysta powinien pokazać dziecku jak powinno myć zęby. Dokładne szczotkowanie to podstawa dbania o uzębienie.
Jeśli rodzice przypilnują malucha to jego zęby powinny być okazem zdrowia. Zdarza się, że pomimo usilnych starań próchnica i tak się pojawia. Wówczas dentysta powinien przeprowadzić wywiad na temat chorób, na które zapadł w ostatnim czasie pacjent. Czasami przyczyną powstania próchnicy jest długotrwałe używanie niektórych leków.
-------------------------------------------

Artykuł: Przyczyny powstawania próchnicy pochodzi z serwisu www.wieszak.net

-------------------------------------------
O Autorze
Mój gabinet, to indywidualne podejście do każdego przypadku. Ogromną wagę przywiązuję do dokładnego omówienia stanu uzębienia, tak aby pacjent miał jak największą wiedzę na temat przyczyn, profilaktyki i ewentualnego leczenia chorych zębów.

1 komentarz:

  1. Pamiętajmy o regularnych wizytach u stomatologa.:)

    OdpowiedzUsuń