wtorek, 5 czerwca 2012

Kalendarz ciąży, czyli odliczanie do porodu

Kalendarz ciąży, czyli odliczanie do porodu

Autorem artykułu jest Dorota T.
Kobiety przeżywają ciążę na różny sposób. Dzień za dniem może mijać sprawnie i jakby nigdy nic lub podczas niekończących się wizyt w toalecie. I żeby tego jeszcze było mało Matka Natura nie daje gwarancji, że łaskawie dla kobiety przebiegająca pierwsza ciąża będzie taka sama za drugim razem.

Pierwsze dni ciąży
To czas, kiedy kobieta zadaje sobie pytanie, czy te mdłości mogą oznaczać właśnie to, o czym tak dawno się marzyło, czy powiększone piersi sugerują właśnie to, a co z powszechnym zmęczeniem, czy ono też sugeruje jedno?
Pierwsze tygodnie ciąży to okres wielkich niewiadomych, sporych emocji i równie dużego niepokoju. Niezależnie, czy ciąża jest pierwszą czy kolejną. Do czasu najpierw wykonania testu, a potem wizyty u lekarza wszystko okazuje się jasne.

Drugi trymestr – hurra jestem w ciąży
Po trudach pierwszych trzech miesięcy, kiedy kobieta czuje się zmęczona, osłabiona, kiedy ciągle się chce spać, przychodzi drugi trymestr, w którym znowu przychodzi chęć do życia i sporo energii. Wiele uśmiechu na twarzy przyszłej mamy i najbliższych osób wzbudza także pojawiający się brzuszek, który kusząco się zaokrągla. Nie jest jednak jeszcze tak duży, by zbyt ciążyć. Drugi trymestr to dobry czas na podróżowanie, odpoczynek, zwiedzanie i wyjścia do kina. Trzy środkowe miesiące ciąży, o ile się nie jest przesądnym, to również najodpowiedniejszy czas na kompletowanie wyprawki dla dziecka.

Trzeci trymestr – przygotowujemy się do porodu
W trzecim trymestrze brzuch jest całkiem spory. Kręgosłup ma coraz większe problemy z jego dźwiganiem. Zmienia się też wiele w środowisku wewnętrznym, w ciele kobiety. Organizm pod każdym względem dostosowuje się do nowych obowiązków, jakie niosą najbliższe tygodnie.
W trzecim trymestrze właściwie wszystkie organy dziecka są wykształcone. Dochodzi do ich doskonalenia i przystosowania do funkcjonowania poza ciałem kobiety.
Ostatnie miesiące przed porodem to również zmiany w samopoczuciu przyszłej mamy. Ta zauważa u siebie podobne wahania nastrojów jak w pierwszym trymestrze. Łatwo się wzrusza, jest skłonna do wpadania w skrajne emocje: raz się śmieje, by za moment płakać. Do prawdziwego rozczulenia może doprowadzić również widok małych „rozkosznych” śpioszków. Przebywanie z kobietą pod koniec ciąży to prawdziwa huśtawka emocji.

Kalendarz ciąży – jak przeżywać ciążę?
Wiele portali proponuje opracowane przez siebie kalendarze ciąży. Opisuje w nich dzień po dniu, a częściej tydzień po tygodniu ciążę. Dużo miejsca przeznacza na opis rozwijającego się płodu. Robi to w bardziej „życiowy”, prosty lub „medyczny”, wykwalifikowanym językiem sposób.

Wiele kalendarzy ciąży jest podobnych do siebie. Co prawda mogą istnieć różnice w sposobie doboru zdjęć, a nawet plików video z USG, to jednak większość informacji na tego typu stronach się powtarza. Czytając dwa z nich, możemy mieć wrażenie, że mamy przed sobą treści opracowane przez tę same osobą.

Dlatego ciekawą ideą jest połączenie przekazu, jaki niesie kalendarz ciąży z tym, co można wyczytać z całkiem bezpośredniego i nic nieukrywającego pamiętnika ciąży, czyli z zapisków kobiety czekającej na przyjście na świat dziecka i borykającej się każdego dnia z wyzwaniami z tym związanymi.
---
sosrodzice.pl - bezwzględny dla rodzicielskich kitów całkiem nowy portal dla rodziców
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz