Ból porodowy

Ból porodowy

Autorem artykułu jest Abete
 
Mówi się, że ból porodowy jest jednym z największych, jakie jest w stanie przetrwać człowiek. Z tego powodu często, zwłaszcza na Zachodzie, stosuje się farmakologiczne łagodzenie przebiegu porodu. Jednakże nie pozostaje to bez wpływu na matkę i dziecko, a jak się okazuje, ból podczas porodu może działać dobroczynnie.
Ból porodowy jest potrzebny dziecku, które przechodzi przez kanał rodny oraz matce. Dzięki temu, że odczuwa ona dyskomfort nasilony w którymś z odcinków kręgosłupa, może przyjąć taką pozycję, aby ucisk był mniejszy, co pozwala główce lepiej zstępować do kanału rodnego.
Skurcze powodują także mobilizację organizmu, przyczyniają się do zmiany toru oddychania i prawidłowego utlenowania krwi. Hormony wydzielane w trakcie pomagają także dostosować się dziecku do zmieniających się warunków anatomicznych, przyspieszają dojrzewanie układu oddechowego.
Jak piszą na różnych forach o ciąży, aktywność podczas porodu pomaga poradzić sobie z bólem. Należy się ruszać zmieniając co chwilę pozycję i wybierać takie ułożenia ciała, które go niwelują. Wówczas rozładowane zostaje napięcie w ciele, kobieta czuje się lepiej i przyspiesza tym samym poród. Korzystne okazuje się kręcenie biodrami, korzystanie z drabinek, kołysanie się, kucanie, siadanie na gumowej piłce, korzystanie z worka sako. Długotrwałe leżenie jest niedobre, dziecko nie naciska główką na krocze i nie przyspiesza rozwierania szyjki macicy. W efekcie matka i płód szybciej się meczą, może nawet dojść do zatrzymania skurczów.

W przerwach międzyskurczowych warto spróbować się zrelaksować, można nawet zasnąć. Korzystne jest stosowanie okładów na obolałe partie ciała, chodzenie pod prysznic, masowanie części krzyżowej. Ciśnienie wody poprawia krążenie krwi, dotlenia łożysko. Trzeba pamiętać o prawidłowym oddychaniu i wydawaniu dźwięków. Właśnie tak robią sportowcy, bo rozluźnia to napięcie ciała. Jedynie podczas parcia nie należy krzyczeć, bo traci się za dużo siły.
Ważne, aby poród odbywał się w poczuciu bezpieczeństwa i komfortu, można to osiągnąć zapisując się wcześniej do szkoły rodzenia, gdzie można dowiedzieć się wielu cennych informacji na temat przebiegu ciąży, porodu, technik oddychania.
Decydując się na miejsce rozwiązania, dobrze także wybrać placówkę, która jest nam znana, i w której pracuje nasz lekarz. Niektóre kobiety cenią sobie w tym czasie towarzystwo męża, mamy lub przyjaciółki. Muszą oni jednak wyrazić pełną zgodę, ponieważ nie każdy jest w stanie wytrwać podczas takiego wydarzenia.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty