poniedziałek, 25 czerwca 2012

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo

   Jest to metoda leczenia bodźcami, która polega na zewnętrznym stosowaniu wody w różnych stanach skupienia. Woda powinna mieć odpowiednią temperaturę lub ciśnienie.
Wodolecznictwo znane było już w starożytnych Chinach i Japonii, a w Europie stosowano ją w rzymskich łaźniach. Jej stosowanie wpływa korzystnie m.in. na układ krążenia i układ nerwowy. W hydroterapii często wykorzystuje się kąpiele. Specyficzne działanie ciepłej wody oraz jej masujących ruchów pozwala na uśmierzenie bólu mięśni czy stawów. Hydroterapia pomaga także na zwalczenie stresu czy cellulitu i nadwagi.
Hydroterapii można poddać się w specjalistycznych ośrodkach rehabilitacyjnych lub sanatoriach. Jeżeli jednak chcemy korzystać z dobrodziejstw hydroterapii codziennie można zaopatrzyć się w wannę z hydromasażem. Błoga kąpiel w takiej wannie zapewni chwilę relaksu po ciężkim dniu pracy oraz rozluźnienie dla całego ciała.
Można wyróżnić dwa rodzaje masażu, które zaoferować mogą domowe wanny z hydromasażem, masaż wodny i powietrzny. Podczas masażu wodnego strumienie wody (lub wody z powietrzem) wypływające pod dużym ciśnieniem ze specjalnych dysz oddziaływają na dane miejsce na ciele. Taki masaż oczyszcza i ujędrnia skórę oraz jest polecany osobom z problemami z kręgosłupem oraz stawami.

Podczas masażu powietrza z dysz wydmuchiwane jest gorące powietrze, które oddziałuje na całe ciało. Ten typ masażu jest bardzo odpowiedni dla zażycia chwili relaksu.
Oczywiście w ramach hydroterapii przeprowadzanej w specjalnym ośrodku hydroterapeuci oferują o wiele więcej rodzajów zabiegów. Do wyboru są nie tylko gorące kąpiele, ale także hydromasaż czy bicze wodne. Dzięki innym zabiegom można przeciwdziałać i leczyć wiele innych chorób takich jak choroby układu mięśniowego, skolioza albo rwa kulszowa.
Terapia wodą bardzo dobrze wpływa na cały organizm, jednakże istnieją schorzenia, które sprawiają, że dana osoba nie powinna poddawać się hydroterapii. Do takich schorzeń należą ostre stany zapalne, skazy krwotoczne, niewydolność krążenia, cukrzyca, nowotwory czy żółtaczka.
-- O autorze
M.M.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz