sobota, 29 października 2011

Sposoby na dolegliwości w ciąży

Sposoby na dolegliwości w ciąży

Ciąża nie jest najłatwiejszym momentem w życiu młodej kobiety. Przygotowuje się ona do nowej roli w życiu od strony emocjonalnej, a także fizycznej. Zmiany, którym ulega jej ciało często są przyczyną wielu dolegliwości, z którymi ciężko sobie poradzić. Nudności, wymioty, a potem zaparcia, wzdęcia i zgaga. Pojawić się mogą także obrzęki wokół kostek oraz żylaki. Można jednak pomóc swojemu organizmowi nie zwariować.

Sposób na nudności i wymioty
To najczęstszy zwiastun ciąży zaraz po zatrzymanej miesiączce. Mogą się zacząć już około trzeciego tygodnia ciąży i trwać do ukończenia pierwszego trymestru. Aby je złagodzić można zaraz po przebudzeniu, jeszcze w łóżku zjeść suchą przekąskę, np. sucharka, wafla ryżowego, chrupki chlebek. Przygotowując codzienne posiłki pamiętaj o unikaniu ciężkostrawnych produktów, ostrych przypraw czy smażenia na głębokim tłuszczu. Gotuj rzeczy o neutralnym zapachu, jeśli charakterystyczna woń ci przeszkadza. Możesz jeść mniejsze porcje, ale częściej. Przy minimalizowaniu mdłości pomaga napar ze świeżego imbiru, to naturalny środek wspomagający ludzki organizm w sytuacjach dyskomfortu pokarmowego. Pomóc może także majeranek spożywany po zalaniu wodą. Posiłki popijaj nie bezpośrednio po spożyciu, odczekaj pół godziny. Kieruj się także sygnałami pochodzącymi z twojego organizmu – jedz to, co lubisz i na co masz ochotę. Staraj się także więcej odpoczywać.

Sposób na zaparcia
Zaparcia są przykrą dolegliwością niezależnie od wieku i płci. Szczególnie w czasie ciąży, kiedy się nasilają, mogą prowadzić do pogorszenia samopoczucia ze względu na uczucie ucisku i pełności w powiększającym się brzuchu. Pojawiają się ze względu na rozkurczające działanie progesteronu, który osłabia perystaltykę jelit. Podstawą w takiej sytuacji, o czym możesz przeczytać na forum dla przyszłych mam, jest dieta bogata w błonnik, czyli złożona ze świeżych warzyw i owoców, razowego pieczywa, otrębów oraz kasz. Pomagają także suszone śliwki oraz otręby pszenne, mogą być popite dużą ilością płynów bądź namoczone. Podobnie działa szklanka wody z dodatkiem miodu wpita przed porannym posiłkiem. Warto pamiętać o dużej ilości wody zwłaszcza niegazowanej z niską zawartością sodu, a także sokach, zupach i słabej herbacie. Perystaltykę jelit zwiększa gimnastyka, oczywiście nie wysiłkowa i jeśli nie ma ku niej przeciwwskazań. Można już zacząć ćwiczyć mięsnie Kegla. Nie stosuj leków przeczyszczających, działają drażniąco na układ pokarmowy i mogą wywołać przedwczesne skurcze macicy.

Sposób na żylaki
Prawie jedna trzecia kobiet w pierwszej ciąży i połowa w kolejnej cierpi na żylaki. Za te dolegliwości także odpowiedzialny jest progesteron, który rozluźnia tkankę łączną. Ponadto w zaawansowanej ciąży zwiększa się ucisk macicy na żyłę główną dolną, której zadaniem jest odprowadzanie krwi pochodzącej z dolnej części ciała do serca. Sprzyjają tu także genetyczne predyspozycje, palenie tytoniu oraz wcześniejsze stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Aby ich uniknąć powinnaś już od początku korzystać z przepisów dla kobiet w ciąży uwzględniających ryzyko żylaków, które wprowadzają do diety witaminy E, B6, C, krzem i błonnik. Powinnaś także zastosować się do kilku zasad: nie nosić podkolanówek ani skarpetek z mocnym ściągaczem, nie brać gorących kąpieli, unikać siedzenia z nogą założoną na nogę, nie dopuść do przybrania za dużej ilości kilogramów. W zamian za to po myciu polej nogi zimną wodą, przy odpoczynku unieś je powyżej ciała i gimnastykuj się.

o Autorze
N.D.

Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW


Ciąża. Pytania i odpowiedzi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz