czwartek, 6 października 2011

Dietka czy herbatka?Autorem artykułu jest Li Li

Kilka razy dziennie ciesz się smakiem czerwonej herbaty, a szybko schudniesz, odzyskasz zdrowie, uzupełnisz niedobory mikroelementów, a także wprawisz w znakomity nastrój.

Herbata Pu-Erh jest uprawiana w Chinach, stolicy medycyny niekonwencjonalnej, od blisko dwóch tysięcy lat. Za czasów dynastii Tahg była produkowana tylko w niewielkich ilościach, a jej smakiem i leczniczymi właściwościami mógł cieszyć się jedynie cesarz. Obecnie jednak liczni zwolennicy Pu-erh mogą raczyć się naparem  niej naparem.

Smak oraz właściwości herbata ta zawdzięcza krótkiej fermentacji. Proces ten polega na tym, że zwiędłe liście trafiają do koszy wiklinowych, które są potrząsane do momentu otarcia brzegów liści. Po kilku tygodniach tego leżakowania i dokładnym wysuszeniu herbata jest gotowa do spożycia. Ale im dłużej trwa okres dojrzewania herbaty, tym więcej zalet ma napar z niej przygotowany. Dlatego restauracje często serwują najdroższe gatunki liści Pu-erh dojrzewających przez nawet sześćdziesiąt lat.

Czerwona herbata zawiera związki pobudzające prace jelit i aktywujące wydzielanie soków trawiennych. Pijąc często napar z jej liści, nawet bez specjalnego modyfikowania diety można szybko pozbyć się nadwagi. Jej regularne picie nie tylko pomaga schudnąć bez wyrzeczeń, ale także oczyszcza organizm ze zbędnych toksyn, wzmacnia kości  ponadto potrafi obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, czyli tak zwanego LDL. Uszczelnia również naczynia krwionośne oraz zwiesza zdolność koncentracji i zapamiętywania.  Działa również na nerwusów w sposób kojący oraz uspokajający. Uzupełnia również niedobór witaminy E oraz takich pierwiastków jak wapń oraz cynk.
Najlepszy napar otrzymuje się z prawdziwych liści, a nie gotowych torebek ekspresowych. Ma on specyficzny, intensywnie ziemisty smak oraz zapach. Warto orzeźwiać sobie herbatę kroplami z cytryny, pomarańczy czy grejpfruta.
---
Jeżeli chcesz zakosztować w najlepszej czerwonej herbacie musisz odwiedzić restauracje Kraków!

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz