Bezpłodność i niepłodność

Autorem artykułu jest Łuk Marzenie

Wiele mówi się w dzisiejszych czasach o niemożności posiadania dziecka przez młodych małżonków. Istnieje wiele par, które rzeczywiście starają się o dziecko całymi latami, podejmują się wielomiesięcznego, trudnego leczenia hormonalnego.

Pary takie zmieniają styl życia i są w stanie przejść przez różne zabiegi medyczne, aby tylko począć dziecko, urodzić je, a później dać mu całą swoją miłość. Cóż, niektórym naprawdę trudno jest posiadać własne dziecko. Uciekają się do nowoczesnych metod leczenia niepłodności, na przykład metody in vitro, w której do zapłodnienia dochodzi poza organizmem kobiety.
dzieckoZ in vitro nierozerwalnie związane są dwa pojęcia, mianowicie wspominanej niepłodności i bezpłodności. Nagminnie oba terminy są używane zamiennie, choć tak naprawdę oznaczają coś zupełnie innego. Ich elementem wspólnym jest to, że niemożliwe jest posiadanie przez parę dziecka, pomimo usilnych starań.
Bezpłodność jest to trwała niezdolność do poczęcia dziecka.  Bezpłodnym może być mężczyzna po operacji lub wypadku, w wyniku których stracił oba jądra. Jednocześnie, jeśli chodzi o bezpłodność męską, może być ona wynikiem choroby zakaźnej z powikłaniami. Najlepszym tego przykładem jest świnka. Jednocześnie, kobieta również może być bezpłodna, nie posiadając macicy. Zdarzają się schorzenia, przy których jej usunięcie ratuje kobiecie życie, ale wyklucza możliwość posiadania później dzieci.

Z kolei, zupełnie inaczej jest z niepłodnością. Jest to stan, w którym nie można zajść z pewnych powodów w ciążę, pomimo regularnego współżycia. Niepłodność z reguły jest odwracalna. Na przykład, po zajściu w ciążę metodą in vitro kobiecy organizm może tak się przestawić, że kobieta będzie później samodzielnie w stanie zajść w ciążę. Podobnie jest z mężczyznami. Przy odpowiedniej kuracji, będą oni w stanie spłodzić dziecko. W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o niepłodności. Problem ten dotyczy około 25% społeczeństwa. W 35% przypadków przyczyna leży po stronie kobiety, w takiej samej części  przyczyną może być mężczyzna, zaś w pozostałych przypadkach para sama odpowiada za swój problem, albo lekarze nie są w stanie ustalić jego przyczyny.

small-logo
small-logo
---
small-logo
small-logo

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty