sobota, 29 października 2011

Leczenie kanałowe zębów

Autorem artykułu jest Jarek Kacper


Nawet największa dbałość o zęby nie uchroni nas przed wizytą u dentysty. Pomimo wielu obaw o ból warto zadbać o wczesne wykrycie choroby po to aby uniknąć bardziej złożonego i drogiego leczenia, czyli leczenia kanałowego.
Leczenie kanałów zęba nie jest łatwe.
Tutaj omówię kilka moim zdaniem ciekawych przypadków leczenia kanałowego, które są godne uwagi i pokazują zawiłości takiego zabiegu. Do przypadków są dołączone zdjęcia.
Dawne metody leczenia kanałowego
Kanał zebaPierwsze zdjęcie przedstawia siekacza starszej kobiety, proszę zauważyć, że stare wypełnienie przebiło się przez tkankę zęba i wbiło się w kość. Przez wiele lat podczas gryzienia kobieta odczuwała ból – powód ćwiek srebrny (tak dawniej wypełniano kanały) wbijał się w tkankę okołozębną i powodował ból. Ból był na tyle silny, że kobieta oduczyła się jeść zębami z przodu i jadła bokiem. Takie przypadki nie są częste wiele razy usuwano po prostu zęba, powodem był brak odpowiedniej aparatury RTG. Zdjęcie które pokazałem jest wykonane aparaturą RTG 3D, to daje lekarzowi dentyście doskonały wgląd w chorobę zęba. Podjęcie decyzji o sposobie leczenia jest dużo łatwiejsze. Ten przypadek leczenia kanałowego jest jednym z prostszych – kanał jest prosty, doskonale widoczny.

Problemy przy leczeniu kanałowym

Kanały zęba - można pobrać w celu zobaczenia zdjęcia większegoTo zdjęcie przedstawia próbę leczenia kanałowego – wskazuje ono też na skalę trudności takiego zabiegu. Aby wyleczyć kanały zęba, trzeba między innymi wprowadzić narzędzie o grubości pół milimetra, często takie narzędzie ulega uszkodzeniu i po prostu się łamie. Właśnie to przedstawia zdjęcie, na górze po prawej stronie widać fragment odłamanego narzędzia. Zdjęcie nie jest w 3D, wykonane w innym gabinecie zwykłym aparatem RTG. Praktycznie ząb taki już jest nie do odratowania. Jednak są metody leczenia które dają gwarancję usunięcia nawet takich problemów. Po przyjściu do kliniki dentystycznej, podjęto decyzję o użyciu końcówki ultra dźwiękowej poszerzono kanał. Następnie zastosowano leczenie dosyć skomplikowane, ale skuteczne.  Kanał został wypełniony i cztero miesięczny koszmar pacjętki minął. Takie przypadki niestety się zdarzają i odpowiednie leczenie mogą podjąć lekarze z odpowiednim doświadczeniem i aparaturą.

Kanały zakrzywione

Kanały zakrzywioneLekarzy podejmujących się leczenia kanałowego spotyka wiele niespodzianek, to kolejne zdęcie wykonane w technologii 3D – proszę zauważyć jego szczegółowość, jest ona niezbędna z uwagi na zawiłości układu korzeni w tym zębie. Jeden z kanałów jest prosty ale pozostałe są już zakrzywione i to nie zakrzywione lekko, ich zakrzywienie jest znaczne (kanały są ukazane jasnym kolorem). Naprawa takiego zęba wymaga sporo doświadczenia i doskonałej aparatury, aby móc zobaczyć szczegóły układu kanałów. Nie do końca przemyślany ruch ręki stomatologa i zęba można uszkodzić na stałe, co będzie grozić jego usunięciem.  Dodatkowo zdjęcie to pokazuje szczegółowo zmiany w koronie zęba, zmiany są już tak głębokie, że trzeba podjąć leczenie kanałów.
Po przedstawieniu tych trzech przypadków, wracam do sedna artykułu. Nie zwlekajmy z wizytą u stomatologa. Leczmy żeby zanim zmiany chorobowe będą na tyle duże, że trzeba będzie zastosować takie środki. Leczenie kanałowe nie jest też tanie jego koszty są znaczne i nie ma się po co targować, ponieważ narzędzia do leczenia kanałów jak w przypadku trzecim kosztują całkiem sporo i są użyte tylko raz. Jednak możemy nie dopuścić do niepotrzebnych wydatków i bólu – dbając o zęby i regularnie kontrolując ich stan, aby nie dopuścić do głębokich zmian. Pamiętajmy też o tym, że leczenie kanałów zęba jest łatwiejsze w przypadku wykonania zabiegu w odpowiednim gabinecie. Opisane przypadki są autentyczne.
---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

1 komentarz:

  1. Leczenie kanałowe to zawsze spory problem dla pacjenta, ale jeśli się trafi na dobrego stomatologa to trwa ono niedługo i prawie bezboleśnie.

    OdpowiedzUsuń