poniedziałek, 10 października 2011

Jak pokonać bezsennośćAutorem artykułu jest Magda Bednarczyk


Znowu nie zmrużyłeś oka przez pół nocy i obudziłeś się niewyspany? Na szczęście jest na to sposób. W tym wpisie dowiesz się skąd biorą się nasze problemy ze snem i jak sobie z nimi radzić.
Nie jest to wpis tylko dla osób cierpiących na bezsenność, ale także dla pragnących zasypiać szybko i przesypiać całą noc spokojnie. Przede wszystkim problemy ze snem wynikają z przyczyn psychologicznych i właśnie na tym chciałabym się w dużej mierze skupić.

Psychika to człowiek
Nie wiem, czy to jest odkrywcze stwierdzenie dla Ciebie, czy nie, ale – psychika to człowiek – i to właśnie m.in. od psychiki zależy jakość naszego snu. Być może przekonałeś się o tym nieraz, karmiąc swój umysł przed zaśnięciem tekstami „kolejna nieprzespana noc”, „znowu nie zasnę” i… faktycznie tak było. Dowiedziono, że jeśli rano po przebudzeniu podsuniesz osobie sugestię, że spała dobrze to w ciągu dnia będzie miała dobry humor i będzie pełna energii. Jeśli zaś powiesz jej, że spała krótko i źle to przez cały dzień może czuć się senna. Pamiętaj o tym i nie serwuj sobie każdego dnia na pobudkę „znowu się nie wyspałem, co za beznadziejny dzień.”
Najczęstszą przyczyną bezsenności jest rozmyślanie przed snem, a konkretnie: martwienie się, planowanie przyszłości, przeżywanie swojej pracy i obowiązków, negatywnie emocje takie jak zawiść, zazdrość o kogoś, nienawiść, wyrzuty sumienia. W ciągu dnia jesteśmy czymś zajęci, więc nie mamy czasu i okazji do myślenia o naszych problemach. Jednak gdy jest ciemno i zamykamy oczy, to całkowicie skupiamy uwagę na tym, co nas martwi.

Panować nad myślami
Martwimy się prawie wszystkim, zarówno własnymi problemami, cudzymi, jak i doniesieniami ze świata mediów. Jednak martwienie wcale nie rozwiąże Twoich problemów. Wręcz przeciwnie. Zapełniasz umysł zmartwieniami i „odbierasz” mu tym samym zdolność racjonalnego myślenia nad tym problemem, nad jego rozwiązaniem. To tak jakbyś sabotował swoje działania. Ponadto 40% rzeczy, o które się martwisz nigdy nie wydarzy się, 35% wyjdzie lepiej niż się spodziewałeś, a na część nie masz po prostu wpływu!
Planowanie przyszłości zostaw podświadomości. Zasypiaj z myślą „kiedy będę spał moja podświadomość zaplanuje działania i poprowadzi mnie do celu”. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, przeczytaj książkę „Bogać się kiedy śpisz”.
Wielu ludzi rozmyśla nad swoją pracą w łóżku, co zrobili, a czego jeszcze nie lub co powinni zrobić. Aby tego uniknąć, weź kartkę i zanalizuj, czego dzisiaj dokonałeś. Zaplanuj również kolejne dni.
Zawiść, zazdrość, nienawiść – jak sobie z tym radzić? Zawiść i zazdrość bardzo często wynikają z poczucia własnej niższości, z poczucia, że ktoś ma więcej ode mnie lub „że ktoś ode mnie więcej potrafi”, co przecież wcale nie musi być prawdą. Wypróbuj codzienną listę wdzięczności, o której pisałam tutaj.
Jeśli chodzi o nienawiść, to chyba najbardziej niebezpieczne uczucie dla naszego zdrowia. Szkodzi Ci fizycznie, ale i psychicznie. Nie szkodzisz znienawidzonej osobie, szkodzisz sam sobie, pamiętaj. Poza tym zadaj sobie pytanie: „Jak zareagowałaby ta osoba na to, że nie mogę przez nią zasnąć?”
Jeśli zaś przed zaśnięciem dręczą Cie wyrzuty sumienia, to uświadom sobie, że to już się wydarzyło i nie masz na to wpływu. Rozmyślając o przeszłości, nie możesz skupić się na przyszłości. Wyciągnij konstruktywne wnioski i postanów, że postarasz się już tych błędów nie popełnić.

Co jeszcze możesz zrobić
- zadbaj o odpowiednią temperaturę (18 – 22 stopnie),
- łóżko i sypialnia powinny kojarzyć Ci się ze snem, nie oglądaj tam telewizji, a tym bardziej nie pracuj,
- nie jedz bezpośrednio przed snem,
- zadbaj o to, by łóżko stało w odpowiednim miejscu; tak, by po przebudzeniu nie raziło Cię światło wpadające przez okno,
- ćwicz relaksację przed snem,
- wyobraź sobie siebie śpiącego, zobacz jak ziewasz,
- jeśli masz poważne problemy z bezsennością unikaj drzemek w ciągu dnia,
- kładź się spać, kiedy jesteś śpiący; jak to sprawdzić? spróbuj coś przeczytać, jeśli jesteś senny powinieneś nie móc przeczytać więcej niż 3 kartek.
Podziel się w komentarzu swoimi doświadczeniami z zasypianiem i bezsennością. Napisz jakie Ty stosujesz metody oraz jak działają na Ciebie te przedstawione we wpisie. Kolorowych snów i powodzenia!
---
www.magdabednarczyk.uniinfo.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz