piątek, 9 grudnia 2011

Odchudzanie - fakty i mity

Autorem artykułu jest DARIUSZ ARABSKI

Odchudzanie to ubytek tkanki tłuszczowej organizmu na skutek dostarczenia mu mniejszej ilości kalorii, niż wynosi jego dzienne zapotrzebowanie. Na diecie organizm ludzki energię potrzebną do normalnego funkcjonowania czerpie ze spalania zapasów zgromadzonych w postaci tłuszczu. 
Intensywne odchudzanie przypomina wstrzymywanie oddechu – jest możliwe tylko przez określony i bardzo krótki okres czasu. Potem trzeba zaczerpnąć olbrzymi haust powietrza. Również po głodówce człowiek zjada wszystko, co mu wpadnie w ręce. Stosowanie drakońskiej diety jest więc nienaturalne.
Na świecie istnieją tysiące dochodowych ośrodków zajmujących się żywieniem i utratą wagi. Napisano mnóstwo książek i artykułów na temat odchudzania. Wymyślono wiele diet odchudzających. Rynek oferuje masę produktów o niskiej zawartości tłuszczu. Gdyby ten przemysł istotnie działał tak, jak to opisują autorzy, liczba osób otyłych systematycznie by się zmniejszała. W rzeczywistości jest wprost przeciwnie, a problem stale rośnie.
Czy więc walka ludzkości z otyłością zakończy się wielką przegraną?

Bynajmniej NIE ! 
W całym tym tematycznym tyglu zapomniano, że miliony Amerykanów i cztery miliardy ludzi na całym świecie doskonale umie kontrolować swoją wagę. Nie tylko nie tyją, ale mają tylko tyle tkanki tłuszczowej – ile chcą, a jak to robią, pozostaje wyłącznie ich sekretem. W środkowych Chinach trudno byłoby odnaleźć człowieka grubszego niż maratończyk. Nie cierpi on biedy, głodu, nie brak mu energii umysłowej. Czuje się i wygląda dobrze. Zachowuje zdolność kontroli swojej wagi nie dzięki magicznym sztuczkom, ale rodzajowi pokarmu, który w jego kraju spożywa się od tysięcy lat…
Problem jednak istnieje i większość ludzi ma trudności z osiągnięciem i utrzymaniem prawidłowej masy ciała, nie mówiąc  już o sylwetce modela, jednakże większość z nas może schudnąć, jeżeli tylko chce. Może pozbyć się wałków tłuszczu na brzuchu, pośladkach i udach. Wymaga to jednak od nich wiele poświęcenia, pracy nad samym sobą i swoimi nawykami żywieniowymi.
By zachować odpowiednią wagę ciała i zdrowie, należy dopasować ilość i rodzaj spożywanych produktów do trybu życia. Tak więc należy radykalnie zmienić dotychczasowy styl życia, który doprowadził nas do nadwagi. W odchudzaniu niezbędne są ćwiczenia fizyczne, które je wspomagają, a później pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Ich intensywność zależy od zapotrzebowania energetycznego każdego ludzkiego organizmu, a ich dobór powinien być indywidualny.
Udowodniono, że 20-30 minut ćwiczeń dziennie pomaga w odchudzaniu i utrzymaniu zdrowia. Aktywność fizyczna jest podstawowym elementem leczenia otyłości. Uprawianie ćwiczeń fizycznych poprzez zwiększenie wydatku energetycznego sprzyja nie tylko obniżeniu masy ciała, ale także wywołuje wiele korzystnych zmian w organizmie człowieka.

Czy wiesz, że:
- Odchudzanie jest tym trudniejsze, im większa jest nadwaga,
gdyż wydłuża się czas potrzebny na schudnięcie,
- Długotrwałe utrzymanie odpowiedniej masy ciała jest o wiele ważniejsze i trudniejsze niż pierwsze sukcesy w odchudzaniu.
- Wiele osób po uzyskaniu zamierzonej wagi powraca do złych nawyków żywieniowych i zaprzestaje aktywności fizycznej.
W takiej sytuacji następuje powrót do poprzedniej lub jeszcze większej masy ciała. Wielu specjalistów z dziedziny dietetyki i medycyny uważa, że jest to bardziej szkodliwe dla naszego zdrowia niż nadwaga utrzymująca się na stałym poziomie, ponieważ powtarzające się chudnięcie i tycie wiąże się z chorobami serca i udarem !

Jak powinniśmy postąpić aby uniknąć tych problemów ?
Po pierwsze sprawdź:   Czy Musisz Schudnąć ?
W krajach wysoce rozwiniętych największym problemem jest nadmiar spożywania pokarmów obfitujących w tłuszcz. Tkanka tłuszczowa odkładająca się w organizmie powstaje właśnie na skutek spożywania nadmiernej ilości wysokokalorycznych pokarmów oraz siedzącego trybu życia i braku aktywności ruchowej.
Stajesz przed lustrem i mówisz: mam nadwagę. Ale sam wygląd o tym nie świadczy, nie wiesz przecież, czy to nadwaga, czy może już otyłość. A nadwaga to przecież krok do otyłości.


Do obliczenia prawidłowej masy ciała zgodnie z zaleceniami WHO posługujemy się wskaźnikiem masy ciała określanym jako Body Mass Index, w skrócie BMI.
Wskaźnik BMI skorelowany jest z ilością tkanki tłuszczowej. Natomiast ilość tkanki tłuszczowej zależna jest od płci i wieku. Kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni przy takim samym wskaźniku BMI.
Jeżeli według BMI okaże się, że jesteśmy otyli (BMI >25) ważne jest również, by ocenić, jaki typ otyłości reprezentujemy, czyli jakie jest rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w naszym organizmie.

Z uwagi na rozmieszczenie tkanki tłuszczowej otyłość dzielimy na:
męską – androidalną (inaczej centralną, brzuszną, wisceralną – przypominająca „jabłko”),
kobiecą
– gynoidalną (obwodową lub pośladkowo-udową typu „gruszka”).
Pomiar obwodu talii koreluje z odpowiednimi zakresami BMI i jest wskaźnikiem ryzyka rozwoju metabolicznych powikłań otyłości.  Wartość wskazująca na otyłość brzuszną to obwód talii powyżej:
- 102 cm u mężczyzn,
- 88 cm u kobiet.

Na podstawie wieloletnich badań i obserwacji stwierdzono, że u osób z otyłością brzuszną, jak również u osób o prawidłowym ciężarze ciała, lecz o znacznym nagromadzeniu tłuszczu w tej okolicy, choroby zdarzają się o wiele częściej.

Otyłość pośladkowo-udowa nie niesie ze sobą większego zagrożenia dla zdrowia. Przede wszystkim jest to problem kosmetyczny.
Należy jednak przy każdym typie otyłości starać się powrócić do właściwej masy ciała !
Otyłość utrudnia funkcjonowanie w życiu codziennym, ale przede wszystkim stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, może powodować wiele poważnych chorób oraz różnorodne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu…
Ludzie otyli są mniej sprawni i energiczni.

Tak więc BMI pozwala z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, na jakie dolegliwości i choroby możemy cierpieć.
Im wyższy jest ten wskaźnik, tym większe jest prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci.
Najbardziej powszechne choroby związane z wysokim wskaźnikiem BMI to:zwiększone stężenie cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze krwi, choroba wieńcowa, miażdżyca naczyń, udar mózgu kamica pęcherzyka żółciowego, cukrzyca, zapalenie kości i stawów, bóle kręgosłupa zadyszka, duszności, zaburzenia oddychania,  nowotwory,
Aby osiągnąć sukces w odchudzaniu, niezbędne jest przyjęcie właściwej taktyki w prowadzeniu diety.  
>>> Zacznij więc od taktyki!
Musimy uświadomić sobie, że z chwilą podjęcia decyzji o rozpoczęciu diety prawdopodobnie nie zdołamy szybko przezwyciężyć naszych przyzwyczajeń jedzeniowych i ograniczyć liczby spożywanych kalorii. Odchudzanie to długa droga, na której człowiek przechodzi wiele przeobrażeń w psychice, a w rezultacie następuje odwrót od „myślenia przez żołądek”. Przed rozpoczęciem diety należy więc przygotować się to tego procesu.

Poniższe wskazówki pomogą Ci w przygotowaniach:
Obserwujmy siebie, aby zrozumieć i poznać nasze przyzwyczajenia dietetyczne
Obserwujmy innych ludzi, szczególnie szczupłych, pod kątem ich upodobań jedzeniowych oraz trybu życia (uprawianie sportu)
Stwórzmy sobie pomocne środowisko – przez uzyskanie akceptacji i zrozumienia dla naszych zamierzeń przez najbliższe osoby
Zmieńmy nasze upodobania usuwając z jadłospisu ulubione tłuste potrawy
Postarajmy się zwalczyć skłonność do tłumaczenia przed samym sobą, że nie zdołamy pozbyć się otyłości gdyż i tak jemy mało, lub że jesteśmy obciążeni genetycznie
Należy uświadomić sobie, iż każdy żywy organizm obowiązuje prosta zasada energetyczna. Aby utracić na wadze, trzeba po prostu spożywać mniej kalorii, niż wynosi liczba kalorii spalanych.
W walce o uzyskanie i utrzymanie szczupłej sylwetki chodzi nie o kompletną ascezę, lecz o ścisłą kontrolę zachowania wobec jedzenia. Należy być przygotowanym na pojawianie się uczucia głodu, zdawałoby się, nie do opanowania. Miejmy więc zawsze do zjedzenia coś, co jest mało kaloryczne i wypełnia żołądek. Może to być marchewka, jabłko, grejpfrut. Zjedzenie kilku marchewek czy jabłek pozwoli zaspokoić głód, dostarczy bardzo mało kalorii, a dodatkowo uzupełni bilans witaminowy i mineralny.
Należy zastanowić się, jak wielki wpływ mają na Twoje życie emocje i czy przypadkiem nie traktujesz jedzenia jako antidotum na wszelkie swoje niepowodzenia ?
FAKTY O ODCHUDZANIU czyli co faktycznie pozwoli nam schudnąć:
- warzywa można jeść bez ograniczeń
- panierki tuczą

- kapusta poprawia przemianę materii

- sałatki (bez majonezów) są sprzymierzeńcem

- sery są bardziej kaloryczne niż mięso

- sucharki nie są bardziej dietetyczne niż zwykły chleb

- picie wody powoduje spadek łaknienia

- dobrze jest pić przed jedzeniem

- picie w trakcie posiłku jest zabronione

- przegryzki powodują tycie

- niektóre z leków sprzyjają nadwadze

- głodówki sprzyjają nadwadze

- w ciągu dnia powinno się zjeść pięć posiłków

- nagła zmiana diety zaburza metabolizm

- mała liczba posiłków sprzyja tyciu

- obfita późna kolacja sprzyja tyciu

- jeśli głód bardzo dokucza można zjeść chudy jogurt albo jajko na twardo


PAMIĘTAJ TAKŻE, że:
Jedz regularnie śniadanie śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia.  Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, daje energetycznego kopa naszemu metabolizmowi. Jeśli nie zjesz śniadania, masz większe szanse, że w trakcie dnia nie nadrobisz zaległości, a co gorsza -  będziesz również objadać się wieczorem.  A to pierwszy krok do nadmiernych kilogramów. Jedzenie śniadań powoduje mniejszy głód w porze popołudniowej i wieczornej.
Nie każdy tłuszcz jest zły dla organizmu
poza tłuszczem, którego chcemy się pozbyć, istnieje też, „dobry tłuszcz”. Zawarty jest on w rybach i orzechach. Niewielkie porcje tych produktów zapewniają uczucie sytości na dłużej niż inne posiłki. 
Podjadanie między posiłkami nie musi być szkodliwe
częste jedzenie małych porcji jest wskazane ze względu na wydzielanie soków trawiennych. Sytuacja jest gorsza, jeżeli między zasadniczymi posiłkami podjadamy słodycze. 
Podczas ćwiczeń spocenie się nie zawsze jest oznaką „dobrego wysiłku fizycznego”

Wydzielanie potu świadczy o wysiłku fizycznym, jednak nie każda dyscyplina sportowa musi wyciskać z człowieka siódme poty. Można też spalać kalorie, spacerując lub pracując w ogrodzie.
Istnieje genetyczna skłonność do tycia jednak główną przyczyną otyłości są złe nawyki żywieniowe.
---
Zapraszamy do zapoznania się z całą treścią artykułu:
http://www.wellbiznes.com/odchudzanie-fakty-i-mity/
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz