piątek, 9 grudnia 2011

A ty dlaczego się nie badasz

Autorem artykułu jest Adstone

Nie mam czasu, wolę nie wiedzieć, mam za daleko do przychodni takimi wymówkami zwykle bagatelizujemy wszelkie pytania i sugestie dotyczące wykonywania badań profilaktycznych. Polacy nie mierzą ciśnienia, nie sprawdzają poziomu cholesterolu ani cukru we krwi.
Według Narodowego Testu Zdrowia Polaków, do lekarza chodzimy tylko wtedy, gdy coś nam dolega.
Każdy z nas potrzebuje potwierdzenia, że jego organizm funkcjonuje prawidłowo.
Choroby cywilizacyjne, zapracowanie i przemęczenie, nie tylko osłabiają nasze siły, ale i powodują, że coraz mniej czasu poświęcamy temu co najcenniejsze - naszemu zdrowiu.

Regularne badania profilaktyczne to obok zdrowego trybu życia podstawa dbałości o nasz organizm. Nawet jeśli uważamy, że wszystko jest w porządku, co jakiś czas powinniśmy poddać się badaniom profilaktycznym. Po co? Przede wszystkim po to, aby upewnić się, że nic nam nie dolega, ale również by ewentualne zmiany chorobowe wykryć w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. To okres, w którym niestety wiele chorób nie daje prawie żadnych niepokojących oznak. Tym bardziej powinniśmy trzymać rękę na pulsie" i interesować się naszym stanem zdrowia. Regularne badania profilaktyczne mogą nam w tym pomóc. Pozwalają nie tylko wykrywać zmiany chorobowe w organizmie człowieka, ale również kontrolować przeróżne wskaźniki badań laboratoryjnych, np. poziom cholesterolu, cukru itp. Badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać jak najczęściej, jednak minimum raz w roku.

Znane powiedzenie lepiej zapobiegać, niż leczyć" nie powstało z niczego, lecz z pewnością w oparciu o doświadczenia naszych przodków. O badaniach kontrolnych często zapominamy lub w nieskończoność odkładamy termin ich wykonania. A przecież warto czasem poświęcić odrobinę czasu zdrowiu własnemu lub bliskich. Każdy z nas powinien czynnie uczestniczyć w zachowaniu dobrego zdrowia i w leczeniu dolegliwości, najlepiej pod okiem doświadczonego lekarza. Gdy człowiek jest zdrowy, może w pełni cieszyć się z życia. Wysiłek włożony w udanie się na badania kontrolne z pewnością da nam wymierne korzyści.

Badania profilaktyczne powinno wykonywać się w zasadzie niezależnie od wieku. Warto jedynie pamiętać, że ich zestaw zmienia się wraz z wiekiem. Badania dobierane są również odpowiednio dla kobiet, jak i mężczyzn. W tym celu, wiele placówek medycznych oferuje swoim pacjentom pakiety badań sprofilowanych już pod kątem wieku i płci. Jedną z takich placówek jest Prywatna Lecznica Certus, oferująca Indywidualne Pakiety Profilaktyczne. Podczas jednego dnia pobytu na oddziale centrum medycznego możemy wykonać kompleksowe badanie stanu zdrowia. W ofercie placówki możemy znaleźć m.in. pakiety Zdrowa kobieta", Zdrowy mężczyzna" oraz Zdrowy menadżer". Z tego typu zestawów badań możemy skorzystać sami lub sprezentować je bliskiej nam osobie. Często nie wiemy, co kupić najbliższym pod choinkę, może warto więc w tym szczególnym dniu zadbać o ich zdrowie i podarować im kartę, uprawniającą do skorzystania z wybranego pakietu badań profilaktycznych? W Nowym Roku,  spośród wszystkich naszych planów i postanowień, warto zacząć od zdrowia!
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz