sobota, 24 grudnia 2011

Podstępna choroba układu nerwowego

Autorem artykułu jest Pastylka

Choroba Alzheimera pojawia się najczęściej po sześćdziesiątym piątym roku życia i powoduje m.in. stopniowe zaburzenia pamięci, zmiany w osobowości oraz problemy z koncentracją. Szacuje się, że w Polsce na tą chorobą cierpi 200 tyś osób, na świecie 30 mln.
766439_mountaineerChoroba Alzheimera to schorzenie, którego przyczyn występowania nie poznano po dziś dzień. Wciąż trwają nad tą chorobą badania, pewne jest jednak to, że to właśnie ta dolegliwość jest najpowszechniejszą przyczyną występowania otępień u osób starszych.

Czy można zapobiegać Alzhaimerowi?
Niestety na chwilę obecną tej degeneracyjnej chorobie układu nerwowego nie da się zapobiec, nie ma jednego pewnego sposobu, który by dawał pewność, że my sami nie padniemy ofiarą tej choroby. Można jednak obniżyć ryzyko jej pojawienia się. Przede wszystkim trzeba podejmować ćwiczenia intelektualne, regularnie uprawiać sport, a także podtrzymywać relacje społeczne. Nie bez znaczenia jest także dieta. Ważnym czynnikiem zapobiegawczym w tej chorobie jest więc również jadłospis, który powinien być właściwie zbilansowany, a także bogaty w kwasy tłuszczowe omega – 3. Sądzi się, że dietą pomagająca w zapobieganiu występowania tego schorzenia jest między innymi dieta śródziemnomorska, w której do najczęściej spożywanych produktów należą ryby, owoce morza oraz warzywa.

Najczęściej występujące objawy
Tak jak wiele innych schorzeń, również choroba Alzheimera nie jest wolna od objawów, które już we wczesnym stadium mogą wskazywać na degeneracyjne zaburzenia układu nerwowego. Do takich symptomów należą często pojawiające się zaniki pamięci, zmiany nastroju, zaburzenia osobowości, a także zaburzenia czynności ruchowych. Im bardziej zaawansowana faza choroby, tym objawy pojawiają się coraz częściej. Do tego dochodzą również zaburzenia mowy oraz nieumiejętność rozpoznawania poszczególnych przedmiotów, później także kłopoty z rozpoznawaniem najbliższych członków rodziny. Choroba trwa od sześciu do około dwunastu lat, po czym najczęściej następuje śmierć.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz