poniedziałek, 5 grudnia 2011

Kontrowersje wokół in vitro

Kontrowersje wokół in vitro

Autorem artykułu jest Piotr Włast

Marzenie o dziecku jest jednym z największych pragnień dla tysięcy par, ich dramat polega jednak na tym, że jest to również marzenie niemal niemożliwe do zrealizowania.
czuloscGdy kolejne próby doprowadzenia do zapłodnienia kończą się niepowodzeniem rośnie poczucie beznadziei, najgorsze jest zaś to, że wewnętrzny sprzeciw przeciwko zamknięciu drogi do macierzyństwa i ojcostwa jest niemal zupełnie bezproduktywny.
Na szczęście medycyna nie odwraca się od niepłodnych par, a lekarze robią wiele, aby osoby marzące o przyjściu na świat potomka mogły doprowadzić do poczęcia nawet wówczas, gdy ich organizmy odmawiają współpracy. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zajście w ciąże wydaje się metoda in vitro, jest to jednak również metoda najdroższa i najbardziej kontrowersyjna.
Zastrzeżeń w stosunku do in vitro jest wiele, można przy tym dzielić je na te, które dotyczą kwestii związanych z poglądami religijnymi, jak i na te, które mają swoje źródła w naukach medycznych. Wielu osobom nie podoba się już sam pomysł zapłodnienia pozaustrojowego, niepokój budzi bowiem to, że wiele zarodków jest niszczonych. Dla osób silnie wierzących akt ten porównywalny jest z pozbawianiem życia, a zatem in vitro samo w sobie jest aktem, który powinien zostać zakazany. Choć jednak argumenty, które są podnoszone przez wielu duchownych i wiernych brzmią bardzo poważnie, to nie one są zazwyczaj tymi, nad którymi zastanawiają się potencjalni rodzice. Decyzja o podjęciu kolejnej próby zapłodnienia podejmowana jest przecież po dokonaniu starannej analizy zarówno argumentów przemawiających za podjęciem tego kroku, jak i przeciw niemu, nie da się zatem ukryć, że osoby, którym zależy powodzeniu metody in vitro uporały się już z wątpliwościami religijnej natury.

Znacznie poważniejsze są te dylematy, które stają się przedmiotem analiz medycznych. Nie każda próba zajścia w ciążę przy zastosowaniu metody in vitro kończy się przecież powodzeniem, a każda jest jednakowo kosztowna. Pary, które decydują się na ten krok nigdy nie podejmują więc decyzji pochopnie. I choć lekarz nigdy nie może powiedzieć z całą pewnością, że w konkretnym przypadku przeprowadzony przez niego zabieg okaże się sukcesem, rozmowa z nim ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji. In vitro nie staje się przez to metoda mniej kontrowersyjną, para nabiera jednak przekonania, że w jej wypadku jest to ostatnia szansa na własnego potomka.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz