Otyłość i dlaczego lepiej być szczupłym

Otyłość i dlaczego lepiej być szczupłym

  Dzisiejszy świat opanowała moda na odchudzanie. Szczupłe modelki reklamują kolejne, coraz to nowsze i skuteczniejsze specyfiki na odchudzanie w telewizyjnych reklamach i zachęcają nas do poprawienia jakości swego życia.
A ma to się wydarzyć, jak za dotknięciem czarodziejskiej rózeczki, wraz ze zgubieniem kilku nadprogramowych kilogramów.
Ze stereotypem, że szczupli są szczęśliwsi od ludzi otyłych można, czy nawet powinno się dyskutować. Na pewno jednak są zdrowsi.

Warto pamiętać, że odchudzanie nie powinno być determinowane przez chęć osiągnięcia wyimaginowanego ideału estetycznego, ale przede wszystkim przez kwestie właśnie zdrowotne. Jeśli nasze BMI jest w porządku, należy po prostu żyć zdrowo, dalej praktykować swoje nawyki żywieniowe etc. Jeśli jednak nasz wskaźnik masy ciała przekracza dopuszczalny próg określony dla wagi normalnej i plasuje się w przedziale nadwaga, lub otyłość, należy zmienić swój sposób odżywiania, ale, uwaga (!), nie po to by schudnąć do mniejszego rozmiaru, ale po to, by zdobyć ZDROWIE.

Choroby wywołane otyłością
Osoby otyłe są narażone na bardzo wiele chorób i zaburzeń funkcjonowania organizmu, jak np. choroby układu krążenia, tj. nadciśnienie, ryzyko zawału etc. Wyobraźmy sobie, że cały czas dźwigamy ze sobą np. dodatkowe 20 kilogramów; taki właśnie wysiłek podejmuje serca otyłej osoby każdego dnia. Poza tym, odkładający się np. w żyłach tłuszcz zawęża ich światło, co, w konsekwencji, może doprowadzić do całkowitego ich zapchania. Konsekwencje nie są trudne do wyobrażenia
Otyłość jest też przyczyną problemów ze stawami. Dźwiganie kilogramów znajdujących się w naszym własnym ciele jest tak samo obciążające dla układu kostnego i stawów jak dźwiganie np. skrzyni pełnych świeżych, zdrowych jabłek. Różnica polega tylko na tym, że skrzynki się w pewnym momencie z barków zrzuca.
Szczupłe osoby są zazwyczaj bardziej aktywne. Pozwala im na to odpowiednia waga ciała, a z drugiej strony, wagę tę utrzymują właśnie dzięki owej aktywności. Wystarczy tylko wejść w ten rytm, a reszta potoczy się dalej sama. Jeśli nie ćwiczymy, nie uprawiamy żadnego sportu etc., nie ma sensu rzucać się od razu na karnet w siłowni; nieprzyzwyczajone do fizycznego wysiłku ciało sobie z nim nie poradzi, a my stracimy zapał i chęć do zażywania ruchu. Na początku, trzeba zacząć od zwiększenia ilości spacerów, mało forsownych ćwiczeń, chodzenia po schodach zamiast jeżdżenia windą etc. Gdy zauważymy, że czynności, których do tej pory nie uprawialiśmy, bądź uprawialiśmy ich za mało, nie sprawiają nam żadnej trudności, można zwiększać ich intensywność. Regularna aktywność fizyczna jest wręcz niezbędna, by nasz układ krwionośny, nawet w późnym wieku, funkcjonował najlepiej jak to jest możliwe. Szybka praca serca sprawia, że lepiej dotleniamy wszystkie komórki naszego ciała, w tym komórki skóry; okazuje się więc, że sport pomaga też więc na problemy skórne, jak np. cellulit, czy trądzik. Chyba każdy słyszał kiedyś tzw. miejską legendę (urban legend), że sex pomaga w walce z trądzikiem. Jest w tym, wbrew pozorom, wiele prawdy. Wysiłek wykonany podczas stosunku seksualnego jest niekiedy porównywalny z gimnastycznymi ćwiczeniami; organizm reaguje na niego dokładnie tak samo, tj. podnosi się ciśnienie, krew szybciej krąży etc.

Droga do szczupłej sylwetki
Drogą do zachowania szczupłej sylwetki przez całe życie jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta. Kto jada zgodnie z zaleceniami dietetyków, czyli, generalnie rzecz biorąc, niskoglikemicznie, ograniczając tłuszcze zwierzęce, sztuczne dodatki etc., nie tylko nie będzie tyć, ale też będzie mieć pewność, że dostarcza organizmowi to, czego mu potrzeba, czyli odpowiednią porcję witamin, minerałów, białka, czy błonnika. Nie będzie więc mieć anemii, czy kłopotu z zaparciami.
Jak widać, zalety bycia szczupłym nie sprowadzają się tylko do lepszego samopoczucia, czy uleganiu modzie. Jest w tym coś więcej, a mianowicie dbałość o to, co najważniejsze, czyli o zdrowie. Nie czekaj dłużej, zacznij już dziś.
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem o Zdrowiu, sposobach na Zdrowie, chorobach skóry, oczyszczaniu organizmu i wielu innych. Polecam
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kaki - wartości odżywcze i witaminy

Kurzajki - powiedz im "NIE" raz na zawsze!

Serdecznik, przedłużenie życia, magnez