środa, 8 sierpnia 2012

Co należy jeść w przypadku kamicy żółciowej?

Co należy jeść w przypadku kamicy żółciowej?

  Autorem artykułu jest M.B.

Kamica żółciowa jest chorobą spowodowaną poprzez wytrącanie się nadmiernej ilości złogów w pęcherzyku żółciowym oraz w drogach wewnątrz i zewnątrzwątrobowych. Jeżeli zatem dotknęła Cię kamica, to bardzo ważne jest zachowanie zdrowej diety, opartej na pełnowartościowych produktach.
Najważniejszym aspektem jest wyznaczenie sobie stałych godzin spożywania posiłków, najlepiej co 3-4 godziny. Nie mogą one być zbyt obfite, a oprócz tego nie należy ich spożywać w biegu.
Dieta w kamicy żółciowej powinna przede wszystkim zawierać niewiele tłuszczów zwierzęcych, do których możemy zaliczy smalec, boczek, śmietanę czy szybkie posiłki fast-food. Jeżeli wybieramy produkty mięsne to tylko te, które są chude.
Tłuszcze przede wszystkim powinny stanowić niewielki dodatek do dań. Najlepiej jest wykorzystywać do przyrządzania potraw olej rzepakowy bądź oliwę z oliwek. Z kolei do posmarowania pieczywa dobrze jest używać miękkich margaryn. Posiłki smażone należy przede wszystkim zastąpić gotowanymi bądź pieczonymi. Dodatkowo niezwykle ważne jest, aby spożywać dosyć dużo warzyw, owoców oraz przede wszystkim wybierać produkty zbożowe, które dostarczą do organizmu niezbędny błonnik. Dzięki niemu jelita będą lepiej pracowały, przez co zmieni się na lepsze skład żółci. Dzięki temu nie zaczną się wytwarzać nowe złogi.
Jeżeli chodzi o produkty ze zboża, to najlepiej wybierać te, które charakteryzuje gruby przemiał. Dodatkowo cennym źródłem witamin będzie pełnoziarnisty chleb, ryż, makaron razowy oraz wszelkiego rodzaju kasze. Te produkty powinny stanowić jeden z najważniejszych składników wykonywanych przez nas dań. Jeżeli natomiast chodzi o warzywa i owoce, to zdecydowanie najcenniejsze będą warzywa zielone takie jak szpinak czy brokuły oraz pomarańczowe, do których zaliczamy marchwie i dynie. Spożywane owoce mogą być świeże, mrożone bądź suszone. Z kolei zaleca się ograniczenie spożywania żółtek jaj oraz produktów wzdymających, do których należą pory, kapusta, kalafior czy cebula. Najważniejsze jednak to dobranie diety odpowiedniej do swojego wieku, aktywności fizycznej, płci oraz masy ciała.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz