niedziela, 5 sierpnia 2012

Atak serca - powody i zapobieganie

Atak serca - powody i zapobieganie

 Czym jest zawał serca?

  Zawał to nic innego jak wywołana najczęściej pęknięciem blaszki miażdżycowej - martwica komórek mięśniowych w obszarze serca. Atak taki najczęściej występuje w obrębie ściany lewej komory, jednakże może on nastąpić w obszarze całego serca. Według kardiologów zawał serca występuje rocznie u 50 tysięcy Polaków.

Jakie są przyczyny zawału serca?

Lekarz kardiolog któremu zadaliśmy to pytanie na pierwszym miejscu wymienia całkowite zamknięcie tętnicy wieńcowej przez zakrzep, który najczęściej powstaje w wyniku pęknięcia blaszki miażdżycowej. Innymi wymienianymi powodami są kurcz tętnicy wieńcowej, zmiany zatorowo-zakrzepowe w tętnicach, wrodzone wady naczyń wieńcowych, wady zastawek sercowych jak i również przedawkowanie narkotyków czy zatrucie czadem. Żeby nie korzystać z typowo medycznego języka poprosiliśmy o przełożenie tych schorzeń "na polski". W ten sposób dowiedzieliśmy się, że np. otyłość prowadzi do odkładania się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, które następnie zatykają tętnice - ograniczając przepływ krwi. Częsty stres prowadzi, szczególnie u osób młodych do powstawania tak zwanego nadciśnienia tętniczego, które w dalszej kolejności może doprowadzić do zawału. Inne powody ataku serca to nieprawidłowa budowa mięśnia sercowego oraz tętnic, zbyt mała ilość cukru i tlenu we krwi oraz stosowanie leków antykoncepcyjnych czy spożywanie dużych ilości kawy.

Jak rozpoznać zawał serca?

Badania przeprowadzone przez kardiologów pokazują, że atak serca swój początek ma zazwyczaj w godzinach porannych do południa. Właśnie wtedy wzrasta aktywność układu współczulnego. Początkowo pacjent odczuwa silny, około 20 minutowy ból w okolicach mostka poprzedzony dużym wysiłkiem fizycznym bądź stresem. Ból o którym mówią kardiolodzy, nie ustępuje w momencie zaprzestania wysiłku, opisywany jest jako rozpierający, duszący często rwący bądź rozrywający. Pacjent odczuwa go zazwyczaj za mostkiem lub też po lewej stronie klatki piersiowej, bardzo często atak serca mylony jest z innymi schorzeniami ponieważ odczuwany jest też w okolicach żuchwy, gardła czy nawet stawu łokciowego i dłoni. Ciekawostką jest fakt, że w niektórych przypadkach atak serca objawia się jedynie bólami brzucha, wymiotami i złym samopoczuciem. Bardzo często zawałowi towarzyszą duszności i osłabienie.

Warto dodać, iż około 40% zawałów serca kończy się śmiercią zanim pacjent zostanie odtransportowany do szpitala, kolejne 8% umiera już po hospitalizacji.

Leczenie i zapobieganie

Tutaj kardiolodzy są zgodni, najlepszym sposobem zapobiegawczym są kontrole naszego stanu zdrowia. W przypadku kiedy lekarze wzywani są do zawału podają leki mające na celu zminimalizowanie uszkodzenia mięśnia sercowego jak i również przewrócenie drożności zamkniętych tętnic wieńcowych.


-- O autorze
Maciej Rzmuta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz