Profilaktyka w walce z hemoroidamiAutorem artykułu jest Piotr Włast


Czy operacyjne usunięcie hemoroidów rozwiązuje raz na zawsze problem? Okazuje się, że nie. Aby uniknąć powstania hemoroidów lub ich nawrotów konieczna jest profilaktyka - odpowiednia dieta, aktywność fizyczna.
W dobie coraz powszechniejszego dostępu do najnowszych rozwiązań z zakresu medycyny możemy usłyszeć dość niepokojące opinie wygłaszane przez rosnącą grupę chorych.
Wielu z nich uważa, że skoro licznych poważnych schorzeń można pozbyć się operacyjnie, stawianie na profilaktykę nie ma większego sensu. Rzeczywiście, dziś leczy się schorzenia, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były przekleństwem dla chorych przez całe ich życie, czy jednak jest to powód, dla którego warto rezygnować z działań zapobiegawczych?

O tym, że takie podejście jest bardzo naiwne, a do tego jest w stanie wywołać znacznie więcej negatywnych niż pozytywnych skutków chorych przekonują między innymi ci lekarze, którzy zawodowo zajmują się leczeniem hemoroidów. Owszem, i oni cieszą się z możliwości chirurgicznego usuwania żylaków odbytu zwłaszcza, że w kolejnych fazach swojego rozwoju stają się one wyjątkowo kłopotliwe, nie da się jednak ukryć, że specjaliści ciągle uważają operację za ostateczność. Ich zdaniem profilaktyka, a następnie leczenie z wykorzystaniem kombinacji wielu metod może przynieść znacznie korzystniejsze rezultaty mając przy tym pozytywny wpływ na cały nasz organizm.

W błędzie są zresztą i ci chorzy, którzy uważają, że operacja rozwiąże ich problemy z hemoroidami pozwalając im jednocześnie na wierność złym nawykom mającym bardzo duży wpływ na sam proces powstawania żylaków odbytu. W rzeczywistości okazuje się, że takie postępowanie niesie za sobą szereg niekorzystnych rezultatów, nawroty choroby nie są przy tym wcale najbardziej niebezpieczną konsekwencją rezygnacji z profilaktyki. Niejeden chory lekceważący zalecenia lekarza musiał już przecież borykać się ze zmianami o charakterze nowotworowym, wiadomo zaś, że w przypadku raka medycyna ciągle jeszcze potrafi być bezsilna.

Profilaktyka w kontekście hemoroidów nie jest zresztą na tyle uciążliwa, aby za wszelką cenę się jej wystrzegać. Jej podstawą jest rezygnacja ze złych nawyków żywieniowych i wprowadzenie do naszej diety produktów bogatych w błonnik, na tym jednak możemy tylko zyskać. Nie powinnyśmy bać się również aktywności fizycznej, która także wspiera nas w walce z żylakami odbytu. Osoby, które regularnie ćwiczą są zdrowsze i pełne energii, a sami lekarze zajmujący się walką z hemoroidami stawiają przede wszystkim na systematyczność, a nie na przesadną intensywność wysiłku fizycznego.
---
Więcej na temat hemoroidów, opis ich objawów, sposobów leczenia, profilaktykę znajdziesz na stronie: www.hemoroidy-STOP.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty