Cudowna roślina

Autorem artykułu jest Mira Ulowska


W Europie średniowiecznej wierzono, że czosnek to najlepsza ochrona przed czarną magią i wampirami. Wieszany był nad drzwiami by strzec domostwo przed czarownicami.

Znacie go? Znacie. A więc przeczytajcie jeszcze raz. Przeczytajcie i wykorzystajcie, bo naprawdę warto. Czosnek, bo o nim , jak zapewne już wiecie mowa, to roślina magiczna. Magiczna, bo przypisywano mu dawniej cudowne właściwości: Chronił przed złymi mocami, zwłaszcza ludzi wędrujących w noce przesilenia. W Europie średniowiecznej wierzono, że czosnek to najlepsza ochrona przed czarną magią i wampirami. Wieszany był nad drzwiami by strzec domostwo przed czarownicami. Według tradycji arabskiej, niezwykłe właściwości czosnku wynikać miały stąd, że jego cebulkę (wg źródła "ziarno"?) wyniósł na swoim kopycie szatan wygnany z raju.

W Czechach czosnek dodawany był bydłu do paszy, by uchronić je od złego, a na Nowy czosnekRok wkładano go psom pod obrożę, aby przez cały kolejny rok dobrze czuwały. W polskich wsiach czosnek był powszechnie uważany za ziele odpędzające złe duchy i chroniące przed działaniami czarownic. Magiczna również dlatego, że ma wiele zastosowań nie tylko w kuchni ze względu na smak i aromat, ale także jako roślina lecznicza mająca zastosowanie w wielu jednostkach chorobowych, oraz w profilaktyce różnych schorzeń. Skuteczność czosnku dowiedziono i dowiedziono w badaniach klinicznych.

Wymieniany jest w oficjalnej Farmakopei, w monografii Komisji Europejskiej, opisany w 3 tomie monografii ESCOP (European Scintific Cooperative on Phytotherapy) i w I tomie monografii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO – World Health Organization).

Działanie lecznicze :
W zaburzeniach przewodu pokarmowego - powoduje większe wydzielanie soku żołądkowego, zapobiegając jednocześnie występowaniu zgagi,Zwiększa ilość wydzielanej żółci, Działa przeciwskurczowo,Poprawia pracę układu oddechowego, Reguluje florę bakteryjną, Wpływa na lepsze ukrwienie naczyń wieńcowych. Olejek eteryczny występujący w czosnku działa skutecznie nawet w niskich stężeniach na bakterie beztlenowe wywołujące zakażenia jamy ustnej i układu oddechowego. Leczy zapalenia dróg moczowych.Czosnek działa profilaktycznie i leczniczo także przy zatruciach ołowiem. Świeży sok hamuje także rozwój wirusów grypy. Działa napotnie, obniża gorączkę. Ma właściwości przeciwbakteryjne Pomaga zwalczyć grzybicę i pozbyć się robaków. Jest przeciwutleniaczem chroniącym wątrobę. Zmniejsza bóle miesiączkowe.

UWAGA!
Niewielkie dawki czosnku, wykazują korzystne efekty zdrowotne. Jednak w nadmiernych dawkach, czosnek może uszkodzić wątrobę i nerki. Niektóre osoby wykazują alergię na czosnek. W takiej sytuacji czosnek może wywołać wyprysk kontaktowy alergiczny, wstrząs anafilaktyczny oraz fotodermatozę. Spożywanie czosnku może zwiększyć działanie niektórych leków, albo też zredukować ich działanie. Czosnek nie jest wskazany przy kaszlu zabarwionym krwią, w zapaleniu płuc. Nie powinien być spożywany przez osoby cierpiące na zaawansowane zapalenie nerek. Nie powinien być stosowany w ostrych zapaleniach żołądka i jelit (może zaostrzyć chorobę). W dużych dawkach czosnek i jego preparaty są niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci (nie powinien być w ogóle podawany niemowlętom poniżej 10 miesiąca życia).

Jednak ze względu na swoje właściwości czosnek powinien znaleźć stałe miejsce w codziennej diecie. Szczególnie w porze zwiększonej zachorowalności na choroby dróg oddechowych zaleca się np. wypijanie rano i wieczorem po pół szklanki mleka z 1–2 ząbkami czosnku. Dostępne są również tabletki i krople zawierające substancje czynne z czosnku.
Nieprzyjemny zapach czosnku z ust można zredukować żując liście pietruszki, pokrzywy, szczawiku i ruty . Jedzenie jabłek, ziaren palonej kawy, nibyjagód jałowca, nasion kolendry i kardamonu. Pomaga też picie mleka. Jednak brak jest środka, który usuwa nieprzyjemny zapach wydzielany przez skórę osób spożywających czosnek. Niemniej chcąc zachować zdrowie trzeba wybrać to co dla nas najkorzystniejsze. Ja osobiście bardzo polecam CZOSNEK.
Na podstawie Wikipedii
---
Mira U.
WWW.Ulubiona

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty