poniedziałek, 28 maja 2012

Nadzieja w czosnku

Nadzieja w czosnku

Zapewne niewielu wie, że ojczyzną czosnku są stepy Azji Środkowej. Dopiero stamtąd zawędrował 5000 lat temu do Egiptu, potem do Grecji i Rzymu.
Był składany bogom jako ofiara, a jego lecznicze i dobrotliwe działanie ceniono powszechnie zarówno w medycynie jak i kuchni.
Pitagoras nazwał czosnek królem wszystkich przypraw.

Wiadomo, że obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz cukru. A zawiera oprócz olejków eterycznych, witaminy B1 i C, także białka, cukry i mnóstwo substancji bakteriobójczych oraz związki siarki.

Jeden z nich - aliksyna oraz wanad, które w formie kompleksów w dużej ilości występują w czosnku, gdy były podawane doustnie zwierzętom działały dokładnie tak samo, jak leki tradycyjnie stosowane w leczeniu cukrzycy (w tym również insulina). Wyniki badań na zwierzętach wskazują, iż metoda ta jest skuteczna zarówno dla cukrzycy typu I oraz II.

Pomimo dynamicznego rozwoju medycyny i farmacji - w XXI wieku - nadal nie ma skutecznej metody le-czenia chorób metabolicznych, w tym coraz powszechniej chorobą, traktowaną obecnie jako globalna i cywilizacyjna.

Naukowcy japońscy, z Kyoto Pharmaceutical University, Kyoto Medical Center oraz Suzuka University of Medical Science, których prace koordynował profesor Hiromu Sakurai odkryli, iż kompleksy aliksyny oraz wanadu zawarte w czosnku spełniają cechy leku, który może stać się pierwszym doustnym lekiem zarówno dla osób chorych na cukrzycę typu I, jak i typu II.

W obu przypadkach cukrzycy, gdy doustnie podano kompleksy aliksyny oraz wanadu poziom glukozy we krwi obniżał się znacząco.

Z eksperymentów wynika, iż obecność tych substancji powoduje w komórkach chorego na cukrzycę uruchomienie kaskad metabolicznych związanych z przemianą glukozy oraz następuje aktywacja wytwarzania enzymów, które ułatwiają komórkom jej I wchłanianie.

Według naukowców, odkryta substancja ma szansę na polepszenie jakości życia milionów ludzi na całym świecie, dlatego też obecnie prowadzone są starania mające na celu jak najszybsze rozpoczęcie testów klinicznych.
www.cukrzycaazdrowie.pl - magazym medyczny poświęcony cukrzycy
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz