niedziela, 20 maja 2012

Pij mleko, będziesz chory

Pij mleko, będziesz chory

Autorem artykułu jest Daniel

Mleko, poza znanymi wszystkim zaletami, ma też swoje wady, dlatego niekoniecznie jest ono takie zdrowe dla ludzkiego organizmu, jakby się na pierwszy rzut oka mogło wydawać.
Powszechnie uważa się, że picie mleka od krowy wzmacnia kości u dorosłych i pomaga w ich zdrowym rozwoju u dzieci. 
Faktycznie, mleko zawiera sole wapnia, jednak jego spożywanie wcale nie gwarantuje wspomnianych korzyści. Ta biała substancja zawiera bowiem także duże ilości białka zwierzęcego, co skutkuje wydalaniem większej ilości wapnia z organizmu niż zwykle. Przez 12 lat prowadzono na Harwardzkiej Katedrze Pielęgniarstwa badania na niemal 78 tys. kobiet w wieku od 34 do 59 lat. W ich wyniku udowodniono, że nieznacznie większy współczynnik kruchości kości miały kobiety, które często spożywały mleko niż te, które piły je w małych ilościach lub w ogóle. Osoby dorosłe powinny zatem w możliwie największym stopniu ograniczyć jego spożywanie.
fotM
U większości zwierząt zdolność do trawienia mleka zanika wraz z wiekiem – człowiek jest jedynym ssakiem pijącym mleko po osiągnięciu dorosłości. Organizm dojrzałej osoby nie produkuje laktazy, czyli enzymu potrafiącego rozłożyć cukier mlekowy na galaktozę i glukozę. Ponadto człowiek spożywa wydzielinę, które tak naprawdę pochodzi od innego gatunku. 
Skład krowiego mleka jest inny od ludzkiego –  zawiera znacznie więcej białka i jest dostosowane do zupełnie odmiennych potrzeb kształcącego się organizmu. Organizm krowy fizycznie rozwija się dużo szybciej niż w przypadku człowieka. Warto również odnotować, że zdolność rozkładania cukru mlekowego pojawiła się na wskutek działania ewolucji dopiero 7 tys. lat temu, a więc nie tak dawno temu z punktu widzenia rozwoju gatunku.
Jeśli mleko od krowy dostanie się do ludzkiego żołądka, zetnie się pod wpływem kwaśnych soków żołądkowych i przeistoczy się w substancję przypominającą swoją konsystencją twaróg, który jest w stanie oblepić znajdujące się w żołądku inne pokarmy. Dopóki owo ścięte mleko się nie strawi, nie rozpocznie się ich proces trawienny. Jeżeli zjawisko to stanie się cykliczne, może ono powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego w postaci bólu brzucha i biegunki.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz