środa, 14 listopada 2012

Prostata i jej przyczyny

Autorem artykułu jest Anna Szubert


Prostata dla 78% mężczyzn jest tematem tabu. Niestety, objawia się to często zbyt późno stwierdzonym rakiem prostaty. Panowie powinni stosować profilaktyczne badania oraz odpowiednią dietę i suplementy. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, przeczytaj poniższy wpis.
Prostata jest to gruczoł krokowy, zaliczany do męskiego układu  płciowego, otacza on cewkę moczową i przylega do pęcherza moczowego mężczyzny.
Czynnikiem, który najbardziej zwiększa ryzyko powstania problemów z prostatą, jest wiek mężczyzny.
Największe zagrożenie wystąpieniem objawów związanych z przerostem prostaty pojawia się po 45 roku życia, ze względu na zmiany hormonalne w organizmie mężczyzny. Zdarzają się jednak problemy z przerostem prostaty przed czterdziestym piątym rokiem życia i należy o tym pamiętać. Choroby prostaty związane z jej przerostem często są dziedziczne. Jeśli u mężczyzn z poprzednich pokoleń występowały tego typu dolegliwości, należy zwrócić na to szczególną uwagę.

Przeważnie rak prostaty (nazywany często przerostem prostaty) jest dziedziczny w pierwszej linii, co znaczy, że  syn dziedziczy tę chorobę od ojca.

Często zdarza się, że wszyscy mężczyźni z danego pokolenia chorują, można wówczas niemalże w stu procentach przypuszczać, że również ich synowie w przyszłości będą mieli problemy z przerostem prostaty. Duży wpływ na powstawanie raka prostaty ma dieta. Negatywnie działają pewne nawyki żywieniowe, które należy eliminować, aby zminimalizować ryzyko przerostu prostaty. Jednym z nich jest nadużywanie produktów pochodzenia zwierzęcego w diecie (zwłaszcza spożywanie zbyt dużej ilości mięsa, głównie wołowego i wieprzowego). Również spożywanie produktów, które są wysoko przetworzone (zawierają dużo barwników, konserwantów, słodzików, w przypadku warzyw i roślin nawożone są sztucznymi, trującymi nawozami). Należy zwrócić uwagę na jakość spożywanych warzyw i owoców i wprowadzić do diety jak największą ilość produktów świeżych, ekologicznych (pochodzących z ekologicznych upraw). Należy także zwracać uwagę na wodę, którą spożywamy, aby była jak najmniej chemicznie doprawiona.

Szkodliwie wpływa także nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Należy jak najbardziej wzbogacać dietę w kwasy Omega3, które można znaleźć między innymi w suplementach. Kolejne czynniki, które wpływają negatywnie na zdrowie, również prostaty, to brak ruchu. Jeśli rezygnujemy z uprawiania sportu i prowadzimy siedzący tryb życia, zwłaszcza w pracy, obniża się nasza aktywność i sprawność ruchowa z każdym rokiem.

Należy zwracać uwagę nie tylko na ruch, ale także na zaniedbania związane z badaniami profilaktycznymi. Badania prostaty również powinny być wykonywane co jakiś czas, zgodnie z zaleceniami lekarza, których nie należy w żaden sposób lekceważyć. Pamiętajmy, że nasze zdrowie w dużej mierze zależy od nas samych, od trybu życia, jaki prowadzimy oraz od naszego podejścia do profilaktyki zdrowotnej.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz